Nie każdy może sobie pozwolić na luksus dużego mieszkania, w którym każdy ma własny kąt. Bardzo często rodzeństwo musi mieszkać w jednym pokoju. Jeśli są to chłopiec i dziewczynka o odmiennych zainteresowaniach, to warto każdemu z nich zorganizować własną przestrzeń nawet w małym pokoju. Dzięki temu zapewni się też dzieciom poczucie prywatności na małej przestrzeni. Jak to zrobić?
Regał dzielący dwie części pokoju, a może funkcjonalny parawan – jak stworzyć podział pokoju?
Jest wiele sposobów na stworzenie podziału w dziecięcym pokoju i w gruncie rzeczy dużo zależy od umiejscowienia okna i ustawności. Podłużny pokój w którym okno znajduje się na środku trudno jest podzielić na dwie części. Idealną sytuacją byłoby, gdyby w pomieszczeniu znajdowały się dwa okna, ale w małych pokojach takich rozwiązań się nie praktykuje. Podział pokoju można więc wykonać stawiając regał pomiędzy dwoma częściami, najlepiej taki, który bokiem można przytwierdzić do ściany. Innym łatwiejszym sposobem jest wykorzystanie parawanu. Można też wybrać drzwi przesuwne szklane, częściowo transparentne, takie przez które przenikają promienie słoneczne. Oczywiście powinno być to bezpieczne rozwiązanie, takie jakie spotyka się w nowoczesnych biurach. Takie rozwiązanie jest najlepsze pod względem oszczędności światła sztucznego w ciągu dnia.
Meble młodzieżowe dla dziewczynki i chłopca – czy można pójść na kompromis?
Jeżeli chodzi o meble młodzieżowe dla dziewczynki to na pewno najbardziej spodobają jej się białe komody, regały czy biurka. Z kolei chłopiec może preferować ciemniejsze barwy. Jak pogodzić ich potrzeby? Można wybrać nowoczesne meble młodzieżowe dla chłopca i dziewczynki w kolorze biało-czarnym. Wtedy każdy otrzyma swoje półki czy szafki. Oczywiście jeśli jest taka możliwość każdą część pokoju można urządzić z osobna. Najczęściej jednak w podzielonym wnętrzu za ścianką działową zmieści się tylko drugie łóżko i mała komoda. A w pozostałej części pokoju znajdzie się wspólna strefa np. do nauki czy rozrywki.
Jak urządzić strefę nauki w dziecięcym pokoju?
Jeżeli nie da się ustawić biurek w dwóch częściach pokoju, to najlepiej wybrać takie, które zajmie najmniej miejsca. Można zdecydować się na biurko narożne, przy którym rodzeństwo będzie mogło odrabiać lekcje albo połączyć dwa biurka pojedyncze. Warto wybrać to rozwiązanie do dziecięcego pokoju, które zapewni jak największą ergonomię, czyli zarówno swobodę korzystania z blatu biurka czy nadstawki, a także stojącego czy wiszącego regału przez każde dziecko. Jednocześnie istotne znaczenie ma zachowanie przestronności i swobody poruszania się po pokoju. Meble powinny mieć wyoblone krawędzie, aby zapobiec siniakom i obtarciom.
Jakie dodatki wybrać do wspólnego dziecięcego pokoju rodzeństwa?
Kwestię designu pozostawiamy Wam, w końcu każdy z Was ma swoje preferencje. Swoje gusta mają też Wasze dzieci i te potrzeby trzeba jakoś pogodzić. Zatem wy wybieracie meble ustawne i bezpieczne, a dzieci mogą zdecydować o kolorze mebli i dodatkach do swojego pokoju. Wśród nich mogą znaleźć się wygodne fotele typu worki, które świetnie sprawdzają się w czasie relaksu, ale i nauki. W końcu można w nich wygodnie się rozsiąść i przeczytać szkolną lekturę ale i pograć na konsoli. Wśród dodatków mogą znaleźć się także rośliny, które będą pochłaniały kurz, a także zapewniały zdrowszą atmosferę. Jednak w takim przypadku musicie się liczyć z tym, że to Wy będziecie o nie dbać. Ponadto aby doniczki były bezpieczne najlepiej postawić je na parapecie. Można też umieścić je na wiszących półkach, ale takich, które mają formę koszyka, tak by zniwelować możliwość przewrócenia się doniczki w przypadku przeciągu. Dzieci na pewno będą chciały ozdobić ściany i należy im na to pozwolić. Dla młodszych dzieci sprawdzi się na pewno tablica, na której będą mogły rysować do woli, a nawet wykorzystywać jako rekwizyt do nauki. Z kolei w przypadku starszych nastolatków warto zainwestować w antyramy. Taki element można podświetlić dodatkowo oświetleniem LED. W antyramie dzieci umieszczą plakaty i będą mogły je wymieniać – w końcu ich gusta zmieniają się jak w kalejdoskopie.