Budowa nowych dróg to długotrwały proces – zwłaszcza jeżeli chodzi o te najważniejsze i zarazem najdłuższe trasy.

Wbrew pozorom długość czasu niezbędna do realizacji tego zadania, nie zawsze leży po stronie firmy wykonującej prace budowlane. Konieczność dopełnienia wszystkich niezbędnych formalności oraz inne przeszkody to najczęstsze czynniki odpowiedzialne za opóźnienia. Od czego jeszcze zależy czas budowy drogi? I jakie etapy się na to składają?

Przed rozpoczęciem jakichkolwiek robót ziemnych, czy innych czynności związanych z fizyczną budową drogi, niezbędne jest dopełnienie wszystkich niezbędnych formalności. Prace przygotowawcze rozpoczynają się od projektu drogi, który uwzględnia m.in. korytarz przyszłej trasy oraz specjalne opracowanie uwzględniające wpływ całej inwestycji na środowisko naturalne, oraz pobliskich mieszkańców. W międzyczasie należy zabezpieczyć środki finansowe przeznaczone na inwestycję. Kluczowa staje się zatem współpraca poszczególnych urzędów i instytucji.

Wyznaczony korytarz o dość szerokim zakresie zaczyna się na skutek tych działań powoli zmniejszać. W końcu uzyskuje się szczegółowy projekt uwzględniający wszystkie niezbędne: węzły, tunele, mosty, przejścia dla zwierząt oraz przepusty. Na tym etapie uwzględnia się również sieć energetyczną, gazową, telekomunikacyjną, kanalizacyjną, wodociągową oraz organizację ruchu.

Budowa dróg – zakres robót ziemnych niezbędnych do ich realizacji

Budowa drogi od strony praktycznej nie jest już taka skomplikowana. Paradoksalnie etap ten trwa znacznie krócej. Jaki zakres obejmują roboty ziemne przy budowie dróg? W zależności od rodzaju drogi prace te mogą wyglądać nieco inaczej, najczęściej są to jednak:

  • prace przygotowawcze (usunięcie warstwy humusu i skruszenie starej struktury);
  • wykopy i usunięcie wydobytego materiału;
  • nasypy;
  • zagęszczenie gruntu (oczyszczenie podłoża z zanieczyszczeń, następnie przechodzi się do profilowania i zagęszczenia);
  • stabilizacja podłoża gruntowego;
  • zabezpieczenie powstałych konstrukcji przed zniszczeniem;
  • rozłożenie mieszanki kruszywa.

Powyższe etapy prac ziemnych wykonywanych przy budowie drogi są bardzo ważne. Kluczowa jest w nich precyzja, ponieważ jakość wykonania tych etapów wpływa na fundamenty drogi. Bez solidnych fundamentów inwestycja nie przetrwa zbyt długo, dlatego zadanie to warto powierzyć doświadczonemu profesjonaliście, który zadba o wysoką jakość wykonania robót ziemnych stosowanych przy budowie drogi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*