Oświetlenie szynowe zdobywa coraz większą popularność, o czym świadczą liczne instalacje w biurach, sklepach i modnych restauracjach. Oświetlenie na szynie dzieli się na 1-fazowe i 3-fazowe. Pierwsze z nich można podłączyć tylko do jednego przełącznika, umożliwiając włączanie i wyłączanie wszystkich reflektorów naraz. Jakie są wady i zalety takiego rozwiązania?
Światło dopasowane do potrzeb
Oświetlenie szynowe 1-fazowe cieszy się dużym zainteresowaniem, szczególnie w niewielkich wnętrzach. Do szyny można podłączyć dowolną ilość lamp – najczęściej są to dobrej jakości reflektory szynowe sprawdzonego producenta. Lampy te umieszcza się na szynie, dopasowując źródło światła do aktualnych potrzeb.
Możliwość regulacji systemu świetlnego na szynie to jego największa zaleta. Przesuwanie kolejnych reflektorów pozwala na stworzenie dowolnej aranżacji, która doskonale wygląda w surowych, nowoczesnych wnętrzach. Dzięki powyższym cechom oświetlenie szynowe można stosować zarówno w przestrzeni domowej, jak i we wnętrzach komercyjnych.
Wyrafinowana prostota
Wśród najbardziej popularnych typów oświetlenia znajdują się szyny montowane nawierzchniowo. Można z nich tworzyć nieskomplikowane konstrukcje w kształcie kwadratu czy prostokąta, a także liter T, L lub U. Całość wygląda schludnie, klasycznie i ponadczasowo, podkreślając aranżację wnętrza. Oświetlenie można również dopasować do koloru sufitu, dzięki czemu jest niewidoczne dla oka.
Szeroki wybór halogenów
Decydując się na montaż halogenów szynowych, wato wiedzieć, że w ofercie sprzedażowej jest ich naprawdę sporo. Kupujący mają do dyspozycji lampy w kształcie tuby, kwadratu, oczka; są lampy podwójne i pojedyncze, wpuszczane, natynkowe, podtynkowe, reflektory białe, chromowane, matowe, z betonu – wybór jest naprawdę ogromny. Sporo reflektorów ma właściwości energooszczędne, a to kolejna zaleta oświetlenia szynowego. Warto więc wybrać halogeny szynowe.
Lojalność wobec producenta
Za jedną z największych wad oświetlenia szynowego uznaje się niekompatybilność poszczególnych części zestawu z akcesoriami innego producenta. Decydując się na montaż oświetlenia szynowego, należy zatem korzystać wyłącznie z oferty wybranego producenta, co ogranicza nieco możliwości modyfikacji i zmiany aranżacyjne w późniejszym czasie. Taka konieczność nie zachodzi przy wyborze oświetlenia 3-fazowego. W innym przypadku właściciel jest zobowiązany trwać przy jednej marce przez cały czas użytkowania systemu.
Nie każdy rodzaj oświetlenia do wnętrza komercyjnego
Wnętrza klubowe czy restauracje budują klimat swoich aranżacji głównie przez grę światłem. Często można spotkać się z podwieszanymi na linkach szynami, co wygląda nowocześnie i industrialnie. Niestety takie rozwiązanie możliwe jest wyłącznie przy montażu oświetlenia 3-fazowego.
Podobna sytuacja dotyczy szyn wpuszczanych w sufit, idealnych do salonu czy jadalni. Taką opcję ponownie oferuje jedynie oświetlenie 3-fazowe. Najczęściej jednak szyny montowane są na suficie lub na ścianie, co pozwala wyeksponować kluczowe miejsca w całym wnętrzu.