Wysokiej jakości okna zaprojektowane przez wyspecjalizowanych producentów z łatwością przetrwają około trzech dekad – pod warunkiem, że ich konserwacja jest przeprowadzana regularnie. W przeciwnym razie, nawet najlepszej jakości okna mogą ulec uszkodzeniu, niezależnie od materiału użytego do ich produkcji. Pamiętaj, że cena okien potrafi być wysoka, co jest kolejnym argumentem przemawiającym za tym, dlaczego warto o nie odpowiednio zadbać. Na szczęście istnieją różne czynności konserwacyjne, przedłużające żywotność okien. Dowiedz się o nich nieco więcej poniżej.
1. Czyść okna co najmniej dwa razy w roku
Chociaż banalna, jest to bez wątpienia najbardziej zalecana i przetestowana metoda na wydłużenie żywotności wszystkich rodzajów okien. Postaraj się umyć okna dwa razy w roku, każdej wiosny i jesieni.
Wiosenne czyszczenie często odgrywa kluczową rolę w pozbyciu się kurzu, który osiadł na oknach przez cały sezon zimowy. Staranne czyszczenie zapewnia również usunięcie wszelkich nagromadzonych zanieczyszczeń na ramie okiennej i parapetach.
2. Smaruj okucia okienne co roku
Zacięte lub zablokowane okna są często koszmarem. Nie tylko stawia Cię to w potencjalnie niebezpiecznej sytuacji, zmniejszając liczbę dróg ewakuacji w przypadku pożaru w Twoim domu, ale także odbija się na żywotności okien.
Dlatego coroczna konserwacja okien powinna obejmować nasmarowanie okuć okiennych, takich jak zawiasy taśmowe, korby i klamki. Dzięki temu okna będą działać płynniej i bez wysiłku. Dzięki temu uchronisz się przed niepotrzebnymi naprawami i nieuzasadnionymi wydatkami, które trzeba ponieść za naprawę okien.
3. Sprawdzaj co roku materiał uszczelniający okna
Montaż okien obejmuje nałożenie materiału uszczelniającego np. pianki poliuretanowej, lub szczeliwa na całym obwodzie okna. Jednak połączenia uszczelniające często ulegają zniszczeniu i zaczynają pękać lub łuszczyć się. Dlatego jeśli uszczelki okienne wykazują wymienione oznaki, należy usunąć stary uszczelniacz i nałożyć nowy, aby zapobiec przenikaniu powietrza lub wody.
4. Sprawdzaj co roku uszczelki w szybach dookoła okien
Każdy producent okien montuje w ich konstrukcji uszczelki, które podobnie jak materiał uszczelniający wokół okien, mogą z czasem ulec znacznemu pogorszeniu. Uszczelki te nie tylko zapobiegają przenikaniu powietrza, ale także chronią je przed działaniem czynników, które powodują ich degradację w miarę upływu czasu. Wymiana każdej uszkodzonej uszczelki zapobiega wyciekom ciepła i infiltracji powietrza, oraz uchroni okna przed wilgocią.
5. Przemaluj drewniane okna
Ostatnia wskazówka na tej liście jest dość banalna, a mianowicie dotyczy malowania drewnianych okien. Uchroni to je przed rdzą, korozją i termitami. W obszarach, w których występują duże opady deszczu, drewniane okna, rynny i szyby ulegają znacznemu uszkodzeniu. Optymalnym rozwiązaniem byłoby pomalowanie ich raz na trzy do czterech lat.