Samodzielna wymiana drzwi nie musi być trudna. Jeśli tylko będziesz pamiętać o kilku kluczowych kwestiach, prace powinny pójść sprawnie i bezproblemowo. O czym pamiętać przy wymianie drzwi wewnętrznych lub wejściowych? Jakie narzędzia się przydadzą?
Wymiana drzwi wewnętrznych lub zewnętrznych – od czego zacząć?
Jesteś w trakcie generalnego remontu, a może planujesz jedynie wymienić uszkodzone drzwi wewnętrzne lub zewnętrzne? Bez względu na to, jaka jest przyczyna tego działania, musisz ocenić, czy drzwi będą wymieniane wraz z ościeżnicą, czy nie.
Wymiana drzwi bez wymiany ościeżnicy
Wymiana samego skrzydła drzwiowego jest najłatwiejsza do przeprowadzenia i najszybsza – wymaga jedynie zdjęcia drzwi z zawiasów i od razu można przystąpić do montażu nowego skrzydła drzwiowego. Niestety nie zawsze możliwe jest pozostawienie starej ościeżnicy. Od czego to zależy? Kluczowe są poniższe parametry:
- Stan ościeżnicy – jeśli jest bez zarzutu, warto rozważyć jej pozostawienie. Stare ościeżnice często bywają wykonane z drewna lub metalu. Egzemplarze metalowe zazwyczaj zachowują dobry stan – mogą wymagać odświeżenia (na przykład pomalowania na nowy kolor). Stare ościeżnice drewniane mogą być w gorszym stanie – czasami pękają, rozwarstwiają się lub wykrzywiają. Zdarza się jednak, że są dobrze utrzymane. Oceń więc stan ościeżnicy i to, jak wiele zachodu będzie Cię kosztowało jej odświeżenie.
- Kompatybilność starej ościeżnicy z nowym skrzydłem drzwiowym – aby możliwe było zawieszenie nowych drzwi bez wymiany ościeżnicy, muszą być identyczne pod względem wymiarów, ulokowania zawiasów oraz klamki, co stare skrzydło drzwiowe. Jeśli jednak masz stare ościeżnice metalowe lub drewniane, a chcesz zastosować w domu lub mieszkaniu drzwi bezprzylgowe lub o innej konstrukcji niż dotychczas (na przykład harmonijkowe lub przesuwane), konieczna będzie wymiana ościeżnic wraz z drzwiami.
Dla najlepszego efektu wizualnego polecana jest wymiana ościeżnic i drzwi na elementy od tego samego producenta – wówczas są spójne pod względem designu, kolorystyki i gabarytów.
Wymiana drzwi wraz z ościeżnicami
To przedsięwzięcie wymagające nieco więcej zachodu, ale za to zapewniające najbardziej estetyczny efekt. Zacznij od:
- Wybrania drzwi wewnętrznych i ościeżnicy, które Ci się podobają. Obecnie możesz wybrać nie tylko ościeżnicę stałą (metalową lub drewnianą), ale też regulowaną. Jej montaż i ewentualny demontaż nie jest trudny.
- Demontażu starych ościeżnic – regulowane wystarczy odczepić od ścian. Stałe najczęściej trzeba wyciąć i oderwać.
- Przygotowania otworu montażowego pod nową ościeżnicę – dokładne wymiary zależą od wybranego modelu ościeżnicy i drzwi.
Jeśli dokonujesz wymiany drzwi zewnętrznych, najlepiej zaplanuj wszystkie prace na okres letni, gdy dzień jest długi i ciepły. Demontaż starych drzwi wraz z ościeżnicą oraz montaż nowego zestawu warto wykonać w możliwie krótkim czasie, by nie trzeba było długotrwale stosować tymczasowych drzwi wejściowych i narażać się na przeciągi lub ewentualne włamania.
Jakie narzędzia będą potrzebne do wymiany drzwi i ościeżnicy?
- Szlifierka kątowa lub ręczna piła – przydadzą się, jeśli będzie konieczne wycinanie starej ościeżnicy lub docinanie nowej.
- Młotek, płaski śrubokręt i dłuto lub przecinak – akcesoria tego typu przydają się podczas demontażu starych ościeżnic drewnianych i regulowanych.
- Poziomica – niezbędna przy osadzaniu i poziomowaniu nowej ościeżnicy.
- Drewniane kliny, listwy rozporowe – potrzebne podczas montażu nowej ościeżnicy.
To podstawowe narzędzia i akcesoria, których potrzebujesz do samodzielnej wymiany ościeżnicy i drzwi. Jeśli nimi nie dysponujesz, rozważ ich wypożyczenie albo zdecyduj się na montaż przez profesjonalistę. Jeśli chodzi o takie prace, jak wymiana drzwi, cena robocizny bywa nawet wliczona w cenę produktu!
Montaż nowych drzwi
To etap zdecydowanie łatwiejszy od wymiany ościeżnicy, dlatego też wiele osób decyduje się na jego wykonanie we własnym zakresie. Jeśli wymieniasz wyłącznie skrzydło drzwiowe na klasycznych zawiasach, musisz:
- Zdjąć z zawiasów stare drzwi. Przy okazji warto doczyścić ościeżnicę i nasmarować zawiasy.
- Założyć nowe skrzydło drzwiowe na zawiasy i wyregulować je tak, by był zachowany poziom. Otwarte drzwi nie powinny się przymykać, a uchylone samoistnie otwierać.
- Jeśli zakupiono drzwi bez zamontowanej klamki, konieczne będzie również jej przytwierdzenie.
Wymiana drzwi wejściowych lub wewnętrznych bez wymiany ościeżnic jest szybka i bezproblemowa. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy nowe drzwi okażą się zbyt wysokie. Jeśli zakupione zostały drzwi pod konkretny wymiar, powinny pasować do otworu. Gdy zakupiono gotowe drzwi ze sklepu, konieczne może być ich docięcie w ramach usługi stolarskiej w sklepie albo we własnym zakresie.
Nowe drzwi, nowy wystrój – o czym jeszcze warto pamiętać?
Jeśli dopiero rozglądasz się za nowymi drzwiami do swojego domu lub mieszkania, pamiętaj o tym, że drzwi wewnętrzne mają niebagatelny wpływ na wystrój wnętrza, a zewnętrzne na estetykę elewacji. Przy ich wyborze kieruj się:
- Kolorystyką – możesz dopasować odcień drzwi do koloru okien lub podłogi. W modzie są również kontrasty (na przykład czarne drzwi do białych ścian) oraz drzwi w mocnych i odważnych kolorach – szczególnie dotyczy to drzwi wejściowych.
- Materiałem wykonania – drzwi mogą być wykonane z naturalnego drewna, płyty pilśniowej, metalu, a także łączonych materiałów różnego rodzaju. Szczególnie istotna jest wysoka jakość wykonania drzwi wejściowych, które będą narażone na oddziaływanie czynników zewnętrznych.
- Parametry termiczne drzwi – dotyczy to w szczególności drzwi zewnętrznych. Im niższy współczynnik przenikania ciepła będzie je charakteryzował, tym lepiej. Sposobem na cieplejszy dom może być właśnie wymiana drzwi. Czyste powietrze to program, z którego można skorzystać, by uzyskać środki na termomodernizację budynku – w tym również na wymianę drzwi.
- Parametry techniczne – jeśli to drzwi wejściowe, powinny spełniać przynajmniej podstawowe normy antywłamaniowe. Ważne jest też, czy będą posiadały dodatkowe akcesoria, jak wizjer lub dodatkowa zasuwka lub zamek.
- Designem – efektowne drzwi wejściowe i wewnętrzne powodują, że cały dom lub mieszkanie wyglądają stylowo. Możesz zdecydować się na proste i minimalistyczne drzwi, jeśli nie chcesz, by zbyt mocno rzucały się w oczy. Jeśli lubisz estetykę klasyczną, rozważ drzwi z przeszkleniami i szprosami.
Jeśli powodem wymiany drzwi w domu lub mieszkaniu jest wyłącznie ich estetyka, rozważ ich przemalowanie oraz wymianę samych klamek. To zaskakujące, jaki efekt może zapewnić sama wymiana klamek w drzwiach – na przykład z pozłacanych na czarne lub odwrotnie. Gdy drzwi wymagają wymiany z innego powodu, nie ma wyjścia – czas zorientować się w ofercie wiodących producentów i wybrać nowe drzwi do swojego domu lub mieszkania.