piękny żywopłot

Żywopłot jest przepiękną, a zarazem praktyczna ozdobą ogrodu – dzięki wysokiej gęstości, skutecznie chroni przed wzrokiem przechodniów oraz nieproszonymi gośćmi. Zmniejsza także hałas uliczny i pozwala ukryć mniej atrakcyjne części ogrodu. Decydując się na założenie żywopłotu, warto dokładnie przemyśleć wybór roślin oraz metodę dbania o ich wygląd – będzie to gwarancją uzyskania szczelnego i zadbanego zielonego płotu.

Jakie rośliny najlepiej nadają się na żywopłot?

Dobierając rośliny na żywopłot, warto wziąć pod uwagę kilka gatunków. Możemy zdecydować się na zasadzenie roślin zimozielonych lub zrzucających liście na zimę; podobnie do wyboru mamy tradycyjny iglasty szpaler lub wersję, obfitującą w kwitnące kwiaty. Dużą popularnością na wiecznie zielone żywopłoty cieszy się ligustr pospolity. Dobrze przystosowuje się do każdej gleby, jest bardzo wytrzymały i nadaje się do formowania – należy jednak pamiętać, że wszystkie jego części są trujące. Na całoroczny żywopłot nadaje się także bukszpan – nie traci kolorów na zimę, można go uformować w dowolny wzór, jednak jego wadą jest dość powolny wzrost. Często stosowane są także iglaki, w szczególności różne odmiany żywotnika – popularnej tui. Jest on niedrogi, łatwy do formowania, dość szybko rośnie, a dostępność wielu odmian kolorystycznych pozwala stworzyć wielobarwny szpaler.

Kiedy przycinać żywopłot?

Jeżeli chcemy uzyskać zadbany i równy żywopłot, konieczne jest jego przycinanie. Taki zabieg musi być wykonywany systematycznie – zapewni to równomierny, obfity i szybki przyrost pędów. Pierwsze przycinanie można zrealizować w pierwszym roku po posadzeniu roślin, najlepiej wiosną, gdy nie występują już silne przymrozki. Kolejne przycinania powinno się wykonywać raz do roku, najlepiej w okresie marca i kwietnia, gdy jest wystarczająco ciepło, a rośliny dopiero zaczynają swój wzrost po zimowym sezonie. Jeżeli przycinany żywopłot w lecie, zabieg należy przeprowadzić najpóźniej do połowy sierpnia – pozwoli to zdrewnieć świeżo uciętym gałązkom, chroniąc je przed przemarznięciem w późniejszym okresie roku.

Jak przycinać żywopłot?

Przycinając żywopłot po raz pierwszy, tniemy rośliny na wysokości 20-30cm. Zapewni to bujny rozrost i gęste poszycie już przy samej ziemi. W kolejnych latach, obcinamy szpaler, pozostawiając od 2 do 30 cm nowego przyrostu – zależnie od posiadanych roślin i pożądanego efektu. Za każdym razem cięcie powinniśmy rozpoczynać od boków żywopłotu. Jeśli brak nam doświadczenia, możemy rozwinąć jeden lub kilka poziomych sznurków, które ułatwią zachowanie odpowiednio prostej płaszczyzny. Cięcie ręcznymi narzędziami prowadzimy od dołu do góry. Nożycami elektrycznymi – najpierw w dół, później w górę w celu wygładzenia krawędzi. Gdy uformujemy całe boki, pozostanie nam odpowiednio przyciąć górę – najprościej ściąć grzbiet żywopłotu na płasko. Gdy jesteśmy specjalistami w dziedzinie pielęgnacji szpaleru, możemy pokusić się o wykonanie półokrągłego lub innego, dowolnego wzoru na górze żywopłotu. Po cięciu warto zastosować nawóz i systematycznie podlewać krzewy, aby wspomóc ich regenerację po zabiegu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*