Loft to nowoczesny industrialny styl wnętrza, charakteryzujący się dużą ilością otwartej przestrzeni i obecnością elementów przemysłowych (bardzo wysokie sufity, niedokończone ceglane ściany, odsłonięte belki i rury, posadzki cementowe itp.). Preferują go ludzie kreatywni, kochający wolność, ceniący praktyczność i minimalizm.
Zasady urządzania wnętrza w stylu loft
Harmonijne połączenie różnorodnych rozwiązań architektonicznych jest podstawową koncepcją stylu. W takiej przestrzeni elementy takie jak: odrapane ceglane ściany, metalowe schody i systemy wentylacyjne, które są w zasięgu wzroku wyglądają całkiem naturalnie obok nowoczesnej technologii, praktycznych systemów oświetleniowych, części chromowanych i luster.
Główne cechy stylu loftu:
- Otwarty plan. Minimalne zastosowanie wewnętrznych ścian i ścianek działowych to główne motto tego stylu.
- Wysokie sufity. Loft przemysłowy jest rozpoznawalny przede wszystkim dzięki lekkim, nieosiągalnym sufitom w połączeniu z belkami nośnymi, otwartymi konstrukcjami wentylacyjnymi lub rurami komunikacyjnymi.
- Szorstka dekoracja ścienna. Obfitość betonu, niedokończone tynkowanie i mur są integralnym elementem podkreślającym pierwotny charakter mieszkania urządzonego w stylu loft.
- Jasne kolory. Nowoczesny loft nie toleruje zbytnich ciemności, pochłaniających naturalne światło. Aby zapewnić maksymalną penetrację słońca do pomieszczenia, zwykle nie stosuje się zasłon.
- Kominki i piece. Tradycyjnie służyły do ogrzewania pomieszczeń fabryk podczas mrozów. Z czasem te elementy stylu loftu stały się jego bezwarunkową atrakcją i są mocno zakorzenione we wnętrzu.
- Schody. Wysokość sufitu i szerokość przestrzeni pozwalają swobodnie wyposażyć drugi poziom. Na przykład do sypialni lub miejsca do pracy. Najpopularniejszymi materiałami na schody są drewno i metal.
- Meble wielofunkcyjne. W tym stylu należy połączyć nowoczesne, designerskie meble z detalami z ubiegłego wieku. Meble są wybierane głównie neutralne, z niewielkim przeplotem jasnych akcentów.
Prawdziwe mieszkania w stylu loftu mają wady i zalety
Zalety urządzania wnętrz w stylu loft
- Dowolny układ. Najczęściej w takich pomieszczeniach prawie nie ma ścian i można przemyśleć i podzielić obszar, według własnego uznania. Ponadto w takich wnętrzach można spełnić swoje najśmielsze marzenia, takie jak na przykład wanna na środku pokoju.
- Cechy konstrukcyjne. Jedną z cech typowego loftu są nieodłączne detale architektoniczne typu przemysłowego. Odsłonięte ceglane ściany, kanały, rury i inne konstrukcje, które nie są niepożądane, ponieważ pomagają stworzyć ultranowoczesną, zrelaksowaną atmosferę w przestrzeni.
- Stylowi sąsiedzi. Z reguły lofty kupują ludzie z zawodów inspirowanych innym stylem życia. Dla wielu takie otoczenie jest ważne.
- Przestrzeń wielofunkcyjna. Pomieszczenia mogą być wykorzystywane, jako biuro lub salon wystawowy. Jest to plus dla młodych indywidualnych przedsiębiorców, których działalność wymaga przestrzeni, ale nie wymaga specjalnego nieporęcznego sprzętu.
- Dużo naturalnego światła. Wraz ze sklepionym sufitem zwykle znajdują się ogromne okna. Wpuszczają duże ilości naturalnego światła, łatwo odświeżają i rozjaśniają całą przestrzeń.
Wady urządzania wnętrz w stylu loft
- Wysokość sufitu. Te sufity z małą ilością ścian (lub bez ścian) wcale nie są tak praktyczne, jak ich konstrukcja. Niestety kompromisem jest wzmocnienie fal dźwiękowych. Najmniejszy hałas z jednego końca mieszkania często słychać w całej przestrzeni. Jednak ta wada łatwo przeciwstawia się projektowi strategicznemu, więc projektanci rzadko zwracają na to uwagę.
- Brak miejsca do przechowywania. Ściany w tradycyjnej przestrzeni zwykle zapewniają wbudowane możliwości przechowywania. Są szafki, garderoby, półki lub inne meble. Jeśli w mieszkaniu w stylu loft nie ma wystarczającej liczby tych ścian, brakuje również większości powiązanego z nimi miejsca do przechowywania. Mieszkanie wymaga oczywiście odpowiedniego podejścia do aranżacji pomieszczeń mając na uwadze możliwości przechowywania swoich rzeczy.
- Problemy z tkaninami. Zasłony zmiękczają akustyczne krawędzie przestrzeni (dźwięk odbija się wszędzie na dużej przestrzeni). Tekstylia pomagają zagłuszyć większość naturalnej ostrości przestrzeni. Dlatego dywany, koce, poduszki, meble tapicerowane, a nawet drewniane pomagają w realizacji tego. Problem polega na tym, że loft rzadko przewiduje zasłony w oknach i mnóstwo miękkich przedmiotów.