Antresola, tak bardzo popularna w starych kamienicach dziś już nie dziwi nawet w skrajnie modernistycznych wnętrzach. Ograniczeniem budowy antresoli jest jednak wysokość pomieszczenia. Coraz częściej półpiętra goszczą co prawda nawet w niewysokich mieszkaniach jednak cały urok antresoli polega na jej swobodnym użytkowaniu i przemieszczaniu się po jej powierzchni. Przepisy dotyczące wymagań, jakie musi spełniać antresola są uregulowane prawnie.
Antresole – modna aranżacja wnętrza nie tylko w loftach
Minimalna wysokość mieszkania, w którym można zaaranżować antresolę wynosi 2,70 m. Przy takiej wysokości można mówić tylko i wyłącznie o stworzeniu na wysokości miejsca do spania. Najistotniejsze jest to, by antresola była bezpieczna w użytkowaniu. W każdym przypadku więc najlepiej jest skorzystać z pomocy doświadczonych specjalistów. Fachowy projekt i precyzyjny montaż to podstawa stabilnej konstrukcji. Na rynku znajdują się także gotowe konstrukcje antresoli, które wystarczy jedynie zamontować. Aranżacja antresoli nie jest co prawda związana z koniecznością uzyskania pozwolenia na budowę, ale wymaga zgłoszenia. Antresola może się bowiem przyczyniać do obciążenia konstrukcji nośnej budynku. Nie musimy od razu wiedzieć, jak zaaranżować antresolę. Koncepcja sama w sobie jest wyjątkowa. Zmienia całkowicie ideę całego wnętrza i pozostawia właścicielom spore możliwości. Z oczywistych względów antresole najbardziej popularne są w tradycyjnych loftach, czyli w adaptowanych pomieszczeniach pofabrycznych. Bardzo wysokie stropy pozwalają na swobodne wydzielenie półpiętra z całości pomieszczenia. Antresole coraz częściej pojawiają się także w nowo budowanych domach jednorodzinnych. Gdy koncepcja powstanie już na etapie tworzenia projektu możliwe jest wówczas idealne rozplanowanie powierzchni użytkowej antresoli. Na półpiętrze można wówczas stworzyć nawet kilka pokoi z łazienką. Ciekawą koncepcją jest również zagospodarowanie w formie antresoli górnej części poddasza. Przestronne, nowoczesne apartamenty z antresolami są również coraz częstszą propozycją deweloperów.
Jaki jest cel powstania antresoli?
To jak zagospodarujemy antresolę zależy głównie od tego, ile miejsca udało się nam uzyskać. Istotne jest to, jaką powierzchnię ostateczną ma antresola i jaka jest jej wysokość. Półpiętro może pełnić rozmaite funkcje. Najczęściej na antresoli aranżuje się sypialnię, bibliotekę z kącikiem do czytania, kameralną pracownię albo garderobę. Jej przeznaczenie jednak może być tak naprawdę całkowicie dowolne i zależne od potrzeb właścicieli. Na wysokości zorganizować można miejsce relaksu z barkiem i sprzętem audio-video albo pełną inspiracji, twórczą oazę z własnymi dziełami. Antresola usytuowana przy dachu ze świetlikami to świetne miejsce na zieloną przestrzeń pełną rozmaitej roślinności. Jeśli z antresoli roztacza się przez okna piękny widok na ogród to w tym miejscu możemy usytuować stolik kawowy z wygodnymi fotelami i przyjmować gości. Na półpiętrze zaaranżować można także pokój dla starszych dzieci. Zamiast schodów świetnie sprawdzają się wówczas rozmaite drabinki do wspinania. Taka antresola pełnić może funkcję standardowego domku na drzewie. Bywa, że stworzone półpiętra służą w domach do przechowywania przedmiotów, z których rzadko się korzysta. Warto jednak unikać takiej koncepcji ze względów estetycznych. Antresola owszem zwiększa znacznie powierzchnię użytkową mieszkania, ale naprawdę warto ją wykorzystać w bardziej atrakcyjny sposób.
Ponadczasowa antresola – koncepcje stylistyczne
Antresola musi być wykonana z wytrzymałych i trwałych materiałów. Zawsze na pierwszym miejscu jest bezpieczeństwo, a dopiero później można mówić o estetyce. Małe antresole w mieszkaniach mogą być wykonane z lekkich materiałów i przypominać rodzaj mebla. Konstrukcja jednak zawsze musi być solidna i stabilna. Największym wyzwaniem jest aranżowanie antresoli w istniejących, wysokich pomieszczeniach. Całkowita konstrukcja półpiętra to wówczas podłoga oparta na belkach, słupy wspierające belki oraz schody i balustrada. Całość jest zakotwiczana w ścianach. Antresola zawsze zwraca uwagę w pomieszczeniu. Wzbogaca wnętrze wizualnie i czyni je bardziej dynamicznym. Z jednej strony może tworzyć spójną całość z resztą pomieszczenia, a z drugiej dość mocno aranżacyjnie się wyodrębniać. To na jaką koncepcję się zdecydujemy zależy od tego, jaka stylistyka wnętrz jest nam bliska. W przypadku pomieszczeń nowoczesnych i minimalistycznych najlepiej jest zdecydować się na konstrukcję stalową, która jest lekka wizualnie. Prosta, stalowa, geometryczna antresola świetnie wpisze się także w klimat loftu. W jasnych pomieszczeniach idealnie przy antresoli prezentować się będą szklane tafle i luksfery, które optycznie uczynią wnętrze jeszcze bardziej przestronnym i otwartym. W nowoczesnych wnętrzach bardzo modne jest obecnie wykorzystywanie przy antresolach metalowych krat ażurowych. I w tym momencie mówimy już o funkcji ozdobnej antresoli. W tradycyjnych wnętrzach najlepiej zdecydować się na przytulne półpiętra o konstrukcji drewnianej z klasyczną balustradą z ozdobnymi tralkami. Balustradę oraz schody antresoli można również dowolnie podświetlać tworząc we wnętrzu wyjątkowy nastrój. Odważną koncepcją jest aranżacyjne wyodrębnienie antresoli z całego wnętrza poprzez urządzenie jej w zupełnie odmiennym stylu. Przykładem jest jasny salon w stylu skandynawskim z klimatyczną antresolą a’la loft.