Mieszkania w blokach, nawet te o niezbyt imponującym metrażu mogą być bardzo funkcjonalne i zapewniać całkiem przyjemne warunki do życia i pracy. Podstawą jest tu jednak umiejętność właściwego planowania i aranżacji przestrzeni. W jaki sposób urządzić kuchnie w bloku, by nawet niewielka, spełniła swoją funkcję?

Mała – wielka przestrzeń

Nie bez powodu mawia się, że kuchnia jest sercem domu. To tu przygotowuje się rodzinne posiłki, spędza przyjemne poranki z kubkiem kawy w dłoni, niekiedy nawet przyjmujemy gości. Znaczna część życia rodzinnego i towarzyskiego toczy się w kuchni. Niekiedy metraż w blokach jest bardzo ograniczony, warto wtedy poświęcić odrobinę czasu i użyć wyobraźni, by maksymalnie wykorzystać przestrzeń. Na szczęście istnieje kilka wyjątkowych sprawdzonych trików, które pozwolą zmienić małą kuchnię w prawdziwe królestwo.

„PÓŁwysep”

Kiedy w małej kuchni brakuje przestrzeni do tego, by wstawić do niej duży stół, warto do tego celu użyć blatu. Zamontowany w formie przedłużenia blatu roboczego na wysokiej nodze będzie pełnił funkcje wolnostojącej wyspy kuchennej, jak i stołu. Dzięki temu przy naprawdę minimum miejsca zyskamy dodatkową przestrzeń do przygotowywania dań oraz miejsce do spożywania posiłków. Decydując się na podwyższony „półwysep”, można dokupić do niego wysokie stołki hokery, które można wsuwać pod blat po zakończeniu posiłku, co dodatkowo pozwoli oszczędzić przestrzeń.

Zabudowa pod sam sufit

Kiedy w niewielkiej kuchni mamy możliwość zabudowy małej powierzchni warto wykorzystać ją w całości. Współcześnie odchodzi się od zostawiania kilkudziesięciu centymetrów przestrzeni między górą szafek a sufitem. Najczęściej w tym miejscu i tak ustawialiśmy przedmioty, co nie sprzyja porządkowi w kuchni. Zabudowanie pod sam sufit stworzy dodatkową przestrzeń do przechowywania, a szafek, półek w kuchni nigdy nie jest zbyt dużo.

Magiczny róg

Szafki narożne należą do jednych z najbardziej pakownych. Warto przejrzeć nowe rozwiązania w tej dziedzinie. Wyposażenie szafek narożnych, które są bardzo głębokie, sprawia, że ich wnętrze naprawdę pomieści zaskakującą ilość przedmiotów, niczym mała spiżarnia. Możliwość wysunięcia półek na zewnątrz jest bardzo praktycznym rozwiązaniem, które pozwala zachować porządek oraz szybko znaleźć rzecz, której szukamy.

Wąska kuchnia

Kiedy mówimy o kuchni w kształcie bardzo odbiegającym od kwadratu – jedna ze ścian jest znacznie dłuższa od drugiej urządzenie takiego wąskiego pomieszczenia to nie lada wyzwanie. W takiej sytuacji lepiej zrezygnować z dwustronnej zabudowy meblowej. Warto wykonać zabudowę meblami po jednej stronie, jednak najlepiej zamontować nieco głębsze niż standardowo szafki i szuflady. W ten sposób zyskamy znacznie większą powierzchnię blatu roboczego, a nieco głębsze meble nie zabiorą aż tyle przestrzeni do poruszania się, jak w przypadku klasycznej zabudowy po obu stronach.

W mniejszych kuchniach można zrezygnować z parapetu okiennego, zabudowanie go blatem znacznie optycznie powiększy przestrzeń, jak i sprawi, że będzie ona znacznie bardziej funkcjonalna. Dobrym rozwiązaniem jest też przeniesienie grzejnika wyżej, ponieważ nie powinien on być zabudowany, by pełnić swoją funkcję, a w jego miejscu umieścić szuflady.

1 komentarz

  1. Nienawidzę małych kuchni. Wolę już mniejszy salon, a większą kuchnię. Dużo siedzę w kuchni i lubię gotować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*