Nowoczesne tapety coraz częściej wykorzystywane są w aranżacjach wnętrz nie tylko jako sposób na ciekawe wykończenie ściany, ale również jako technika optycznej modyfikacji wyglądu całego pomieszczenia. Odpowiednio dobrane tapety na poddasze mogą okazać się więc dobrym rozwiązaniem, zwłaszcza wtedy, kiedy trzeba taki wystrój powiększyć lub rozjaśnić.
Tapety na poddasze – w jakich pomieszczeniach się sprawdzą?
Pomieszczenia na poddaszu to wnętrza ze skosami, często bardzo trudne do funkcjonalnego zagospodarowania. Z tego względu nie urządza się w nich salonu czy kuchni, ale przede wszystkim przytulne, niewielkie sypialnie, pokoje dla dzieci czy łazienki. Na poddaszu dobrze jest zorganizować także domowy gabinet, oddalony od części dziennej mieszkania. W każdym z tych wnętrz dobrze sprawdzi się tapeta, która pomoże nadać właściwy charakter ograniczonej przestrzeni. W pokoju dziecka idealna będzie ta w pastelowych kolorach, ozdobiona przyjaznymi postaciami zwierząt. W sypialni może to być model z motywem kwiatowym, a w biurze bardziej profesjonalny, na przykład w geometryczne wzory.
Tapety na poddasze – jak dobierać?
Główne problemy poddasza to ograniczona przestrzeń, skosy i trudności z optymalnym doświetleniem wnętrza światłem naturalnym. Trudne do zagospodarowania, niewymiarowe i ciemne ściany warto więc optycznie rozjaśnić za pomocą tapet w jasnych kolorach, które dobrze odbijają światło. Dodatkowo, tapeta z widokiem może dawać aranżacji efekt głębi, co otworzy pomieszczenie i jeszcze bardziej je powiększy. Chociaż najpraktyczniejsze są jasne tapety na poddasze, to nie można wykluczać możliwości zastosowania również modelów ciemnych. Wtedy najlepiej postawić na pełen kontrast, zestawiając bardzo ciemną tapetę z jasnymi farbami na pozostałych ścianach oraz z jasnymi meblami. Ciemną tapetę na poddasze należy przykleić na mniejszej płaszczyźnie, aby nie przytłoczyć aranżacji.
Dlaczego tapety na poddasze to dobry pomysł?
Tapety na poddasze, czyli do takich wnętrz jak sypialnie czy pokoje dzieci, to dobry wybór między innymi ze względu na możliwość dowolnego docięcia materiału na każdy fragment ściany. Ich atutem w takich aranżacjach jest również fakt, że pozwalają z łatwością nadać wystrojowi konkretny charakter. Mogą zamienić ciemną i przytłaczającą sypialnię w romantyczny, nastrojowy kącik, a pokój dziecka w bezpieczny azyl wypełniony stonowanymi kolorami i rysunkami zwierząt. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby tapety na poddasze stanowiły też bardziej wyrazisty element dekoracyjny. Abstrakcje czy kontrasty mogą zastąpić w pomieszczeniu wszelkie inne ozdoby, pozwalając na bardziej przestronne urządzenie ciasnego wnętrza. Tapety na poddasze to również materiał, który zabezpieczy ściany przed szkodliwymi czynnikami, takimi jak wilgoć czy zabrudzenia – modele flizelinowe czy winylowe są odporne na czyszczenie.