Decydując się na własne mieszkanie, często spełniasz jedno z największych marzeń w swoim życiu. Nie ma więc w tym nic dziwnego, że chcesz, by każdy jego kąt był przemyślany. Robisz wszystko, by najmniejsze nawet elementy wykończenia były przygotowane z myślą o tobie i twoich potrzebach. Jedną z najważniejszych rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę, okazuje się oświetlenie. Dobrze dobrane nowoczesne lampy sprawiają, że twój kąt na ziemi nabiera funkcjonalności i estetycznego wyglądu. To właśnie one sprawiają również, że poruszanie się po mieszkaniu jest bezpieczne. Na jakie lampy warto się zdecydować? Zobacz, które modele powinieneś wziąć pod uwagę.
Nowoczesne lampy odgrywają bardzo istotną rolę. Właśnie dzięki nim możesz sprawić, że w twoim mieszkaniu będzie panowała przyjemna atmosfera. To one odpowiadają za bezpieczeństwo poruszania się po całej przestrzeni. Oświetlenie nadaje wnętrzu charakteru i pięknego wyglądu. Konieczne jest więc jego świadome wybranie.
Pamiętaj, że dla dobrego efektu niezbędne będą 3 rodzaje oświetlenia:
- główne, czyli m.in. lampy wiszące, sufitowe, spoty i reflektory,
- dodatkowe, czyli m.in. lampy podłogowe czy lampy ścienne,
- dekoracyjne, czyli np. lampy stołowe.
W naszym artykule przybliżymy ci dwie pierwsze kategorie.
Główne źródło światła: lampy wiszące i przysufitowe
W każdym pomieszczeniu, niezależnie od jego przeznaczenia, musi znaleźć się główne źródło światła. Okazuje się jednak, że dla zachowania estetyki i funkcjonalności wybranego wnętrza, warto rozważyć jego rodzaj. Jakie rozwiązania sprawdzą się u ciebie? Poznaj możliwości, które daje ci sklep Domotio.
Jednym z najczęściej wybieranych rozwiązań są lampy wiszące. Decyduje się na nie większość klientów. Ich powszechność wynika z niepodważalnych zalet. Są bardzo praktyczne, ponieważ wykorzystują najczęściej pustą przestrzeń pod sufitem. Producenci oferują je w wielu zróżnicowanych wzorach, co pozwala dobrać odpowiedni model do potrzeb konkretnej aranżacji. Na rynku można znaleźć subtelne lampy wiszące w stylu minimalistycznym, ale także rozbudowane projekty dla miłośników klasyki. Najważniejsze jednak okazuje się to, by odpowiednio je zamontować. Nie powinny ograniczać swobody ruchów, dlatego są dobrym wyborem przede wszystkim do przestronnych pomieszczeń.
Z jakich propozycji mogą skorzystać właściciele niedużych wnętrz? Na szczęście lampy wiszące to nie wszystko. Jeśli wiesz, że negatywnie wpłyną na swobodę poruszania, zajmą zbyt dużo miejsca lub zwyczajnie nie pasują do aranżacji, możesz wybrać coś innego. W mniejszych pomieszczeniach warto zdecydować się na plafony. Cechują je kompaktowe wymiary i ponadczasowy design. Początkowo były stosowane przede wszystkim w kuchni i w łazience. W ostatnich latach producenci dostarczają jednak znacznie ciekawsze projekty, niż znane nam sprzed dekad szklane płaskie lampy przysufitowe. Nowoczesne plafony mogą przyjmować różne kształty, są wykonane także z metalu, drewna czy naturalnych tkanin. Bardzo często dają możliwość sterowania kierunkiem padania światła, co dodatkowo podnosi ich funkcjonalność.
Szukając rozwiązań minimalistycznych i funkcjonalnych jednocześnie, klienci nierzadko sięgają po reflektory sufitowe. Ich najważniejszym atutem jest możliwość sterowania kierunkiem padania światła. Doceniamy je jednak także ze względu na elegancki wygląd. Są stworzone głównie z myślą o wnętrzach minimalistycznych, jednak z powodzeniem odnajdują się w niemal każdej aranżacji.
Oświetlenie dodatkowe: lampy ścienne i lampy podłogowe
Nie sposób zaprzeczyć, że w każdym pomieszczeniu potrzebne jest więcej niż jedno źródło światła. Oprócz głównych lamp wiszących i przysufitowych, dobrze jest postawić także na dodatkowe punkty świetlne. Mają one ogromne znaczenie dla funkcjonalności, bezpieczeństwa i estetyki całej przestrzeni. Na co warto się zdecydować?
Od lat dużym zainteresowaniem cieszą się lampy podłogowe. Są mobilne, producenci oferują zróżnicowane stylistycznie projekty, więc można postawić je w każdym pomieszczeniu niezależnie od aranżacji. Ich zadaniem jest podzielić większą przestrzeń na mniejsze strefy, a każdej z nich nadać niezbędnej funkcjonalności. Najczęściej służą jako wsparcie podczas wypoczynku czy przyjemności, np. wieczornego czytania książki. Lampy stojące pojawiają się więc głównie w salonie i sypialni.
Użytkownicy nierzadko decydują się także na lampy ścienne. Pełnią dokładnie te same funkcje, co oświetlenie podłogowe, przy czym wymagają bardziej skomplikowanego montażu. Najczęściej wybieramy je więc na etapie wykańczania mieszkania lub w przypadku przeprowadzania naprawdę dużej rewolucji aranżacyjnej.