Szmaragd kojarzy się z luksusem i wytwornością kamienia szlachetnego. To piękny i zjawiskowy kolor, który coraz odważniej wkracza do nowoczesnych aranżacji. Sprawdź, jak łączyć szmaragd z innymi barwami, by zyskać zachwycający efekt. Wiele pomysłów możesz zaczerpnąć ze strony AboutDecor, prawdziwej skarbnicy profesjonalnych projektów. Tymczasem zapraszamy do zapoznania się z podstawami teoretycznymi kompozycji ze szmaragdem w tle.

Znaczenie koloru

Zanim zaprosisz szmaragd do swoich wnętrz, warto poznać, jakie wartości oraz cechy prezentuje. Po pierwsze, kojarzy się z elegancją i luksusem, z drugiej zaś strony – kieruje myśli w stronę harmonijnej natury. Symbolizuje bogactwo i wyrafinowanie, ale także świeżość oraz witalność. Wprowadzenie go do wnętrza to idealny sposób na dodanie elegancji wystrojowi. Sięgając do psychologii kolorów, można dowiedzieć się, że zielona barwa wspiera kreatywność, pracę twórczą i budzi optymizm. Warto mieć to na uwadze, dokonując wyboru kolorystyki w domu, biurze czy lokalu.

Z czym łączyć szmaragd?

Szmaragdowy kolor jest dość zdecydowanym kolorem, jednak nie należy się go obawiać. Odrobina odwagi oraz zastosowanie informacji z tego artykułu pomoże stworzyć piękną aranżację wnętrza w kuchni, salonie, gabinecie czy łazience.

Klasyka

Połączenie szmaragdu i bieli to ponadczasowa elegancja. Białe obicia mebli będą świetnie prezentowały się na tle szmaragdowych ścian lub odwrotnie.

Ciepłe brązy

Bardziej klasyczne jest połączenie szmaragdowej zieleni z brązem. Od razu zaprasza nas do bujnego lasu, buduje atmosferę świeżości i harmonii. Możesz wybrać biurko wraz z fotelami w ciemnobrązowym kolorze, które na tle szmaragdowej ściany będą prezentowały się wprost wytwornie.

Drogocenne kruszce

Szmaragdowa zieleń jako kolor wnętrz efektownie wygląda zestawiona ze szlachetnymi kolorami. Złote ramki, srebrne dekoracje, uchwyty, miedziane ramy, klamki czy lampy pięknie podkreślają szmaragdowe barwy i utrzymują iście królewski i dostojny klimat w gabinecie, salonie lub przedpokoju.

Odważne połączenia

Połączenie szmaragdowych ścian z fioletowymi obiciami mebli doda aranżacji energii. Doskonale pasuje do zdecydowanych wnętrz o wyraźnym i odważnym stylu. Idealnym uzupełnieniem będzie jasna podłoga oraz srebrzysty żyrandol.

Stonowane kompozycje

Dla mniej śmiałych kolejna propozycja to szmaragdowa zieleń z beżem, szarością oraz innymi cielistymi odcieniami. To kwintesencja dobrego smaku oraz elegancji. Pastelowy odcień szmaragdu warto zaprosić do kuchennej aranżacji z jasnymi meblami. Styl wiktoriański, retro, vintage i nowoczesny podkreślą szmaragdowe obicia krzeseł lub fronty szafek kuchennych. W sypialni delikatny, odcień szmaragdowy, lekko wpadający w morski przyniesie wyciszenie oraz ukoi zmysły.

Inspirowane naturą

Połączenie szmaragdu z innymi odcieniami zielonego to zestaw dla fanów stylu eko, urban jungle lub boho. Tego typu wystrój wycisza, harmonizuje i uspokaja. To idealny zestaw do łazienki bądź sypialni, jeśli skontrastuje się go z bielą lub jasnym drewnem.

Ważne detale

Wprowadzając szmaragd do projektu aranżacyjnego, warto uwzględnić fakt, że jest to odcień głęboki i zdecydowany, zatem może zdominować i przytłoczyć wnętrze, dlatego należy stonować go umiejętnie pozostałymi elementami dekoracyjnymi. Kolor szmaragdowy pięknie prezentuje się na wysokiej jakości tkaninach, takich jak jedwab, welur oraz tafta. W aranżacji kuchni odcień ten warto zestawiać z naturalnymi materiałami jak drewno, marmur oraz fornir. Złote lub srebrne detale skutecznie wzbogacą i uwypuklą szlachetność tego koloru.

Szmaragdowa przestrzeń może być zachwycająca, elegancka i inspirująca. Wykorzystaj powyższe wskazówki, sugestie profesjonalistów zebrane na stronie AboutDecor oraz śledź najnowsze trendy i stwórz wnętrze, o jakim marzysz.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*