Pompa ciepła jest częścią systemu ogrzewania i chłodzenia i jest instalowana na zewnątrz domu. Podobnie jak klimatyzator, może chłodzić dom, ale jest również w stanie zapewnić ciepło. W chłodniejszych miesiącach pompa ciepła pobiera ciepło z zimnego powietrza zewnętrznego i przenosi je do wnętrza, a w cieplejszych miesiącach pobiera ciepło z powietrza wewnętrznego, aby schłodzić dom. Są one zasilane energią elektryczną i przenoszą ciepło za pomocą czynnika chłodniczego, aby zapewnić komfort przez cały rok. Ponieważ obsługują one zarówno chłodzenie, jak i ogrzewanie, właściciele domów mogą nie potrzebować instalować oddzielnych systemów do ogrzewania swoich domów. W chłodniejszym klimacie do wewnętrznego klimakonwektora można dodać elektryczną listwę grzewczą, aby uzyskać dodatkowe możliwości. Pompy ciepła nie spalają paliw kopalnych, tak jak piece, dzięki czemu są bardziej przyjazne dla środowiska.
JAK POMPA CIEPŁA CHŁODZI I OGRZEWA?
Pompy ciepła nie wytwarzają ciepła. Redystrybuują one ciepło z powietrza lub ziemi i wykorzystują czynnik chłodniczy, który krąży między wewnętrznym klimakonwektorem (centralą wentylacyjną) a zewnętrzną sprężarką w celu przeniesienia ciepła.
W trybie chłodzenia, pompa ciepła pochłania ciepło wewnątrz domu i uwalnia je na zewnątrz. W trybie ogrzewania, pompa ciepła absorbuje ciepło z ziemi lub powietrza zewnętrznego (nawet zimnego powietrza) i uwalnia je do wewnątrz.
JAKIE SĄ RODZAJE POMP CIEPŁA?
Dwa najbardziej powszechne rodzaje pomp ciepła to powietrzne i gruntowe pompy ciepła. Powietrzne pompy ciepła przenoszą ciepło między powietrzem wewnętrznym a zewnętrznym i są bardziej popularne w ogrzewaniu i chłodzeniu budynków mieszkalnych.
Gruntowe pompy ciepła, czasami nazywane geotermalnymi pompami ciepła, przenoszą ciepło między powietrzem wewnątrz domu a gruntem na zewnątrz. Są one droższe w instalacji, ale zazwyczaj są bardziej wydajne i mają niższe koszty operacyjne ze względu na stałość temperatury gruntu przez cały rok.
GDZIE POMPY CIEPŁA DZIAŁAJĄ NAJLEPIEJ?
Pompy ciepła są bardziej powszechne w łagodniejszym klimacie, gdzie temperatura zazwyczaj nie spada poniżej zera. W chłodniejszych regionach mogą być również łączone z piecami w celu zapewnienia energooszczędnego ogrzewania we wszystkie, poza najzimniejszymi, dni. Gdy temperatura na zewnątrz spada zbyt nisko, aby pompa ciepła działała skutecznie, system będzie zamiast tego używał pieca do wytwarzania ciepła. Ten rodzaj systemu jest często nazywany systemem dwupaliwowym – jest on bardzo energooszczędny i efektywny kosztowo.
JAKIE SĄ ELEMENTY SYSTEMU POMPY CIEPŁA?
Główne komponenty systemu pompy ciepła:
- Jednostka zewnętrzna z wężownicą, która działa jako skraplacz w trybie chłodzenia i parownik w trybie ogrzewania
- Jednostka wewnętrzna, która zawiera wężownicę (tak jak jednostka zewnętrzna) i wentylator do przemieszczania powietrza w domu
- Czynnik chłodniczy, który pochłania i uwalnia ciepło, krążąc w systemie
- Sprężarka, która zwiększa ciśnienie czynnika chłodniczego
- Zawór rewersyjny, który zmienia kierunek przepływu czynnika chłodniczego w układzie, aby umożliwić zmianę pomiędzy ogrzewaniem a chłodzeniem
- Zawór rozprężny, który reguluje przepływ czynnika chłodniczego w układzie.