Luźne, niespoiste grunty, a także zbyt niska nośność terenu są powodami, które wykluczają możliwość rozpoczęcia budowy domu lub innego obiektu. W tym wypadku warto zdecydować się na proces iniekcji rozpychającej. Na czym polega ta technika? Gdzie można ją jeszcze zastosować? Zachęcamy do przeczytania artykułu.

Iniekcja rozpychająca

Iniekcja rozpychająca to proces polegający na cementowym zagęszczaniu luźnych, niespoistych gruntów, na ustabilizowaniu przypowierzchniowych pustych przestrzeni oraz lejów krasowych poprzez wtłaczanie pasty cementowej do gruntu. Iniekt cementowo-gruntowy jest wtłaczany pod odpowiednim ciśnieniem, dochodzi wtedy do tworzenia się tak zwanej kolumny iniekcyjnej. Kolumna, która formowana jest dzięki tej technice, pozwala na zróżnicowanie średnicy na długości. Jest to metoda naprawdę wydajna i szczególnie wykorzystywana w gruntach uwarstwionych.

Przebieg iniekcji rozpychającej

Iniekcja rozpychająca składa się z kilku etapów prac. Przede wszystkim najpierw żerdź przemieszczeniowa zostaje zagłębiona w gruncie do konkretnej głębokości, rozpychając ziemię na boki. Następnie odbywa się iniekcja właściwa, która wykonywana jest pod odpowiednim ciśnieniem – do 7 MPa. Dochodzi do zagęszczenia danego gruntu poprzez rozepchnięcie go. Proces ten jest wykonywany do momentu, gdy uzyska się odpowiednie ciśnienie.

Ostatnim etapem iniekcji rozpychającej jest podciąganie żerdzi. Podczas tej czynności tworzy się wewnątrz gruntu szereg pojedynczych brył, które formują kolumnę iniekcyjną. Warto wspomnieć, że aby dobrze przeprowadzić ten proces, stosuje się pompy iniekcyjne oraz iniekt w konsystencji plastycznej, nazywany bardzo często pastą cementową.

Gdzie stosuje się iniekcję rozpychającą?

Iniekcja rozpychająca jest techniką wykorzystywaną do wzmocnienia gruntów niespoistych, ale także niekontrolowanych nasypów czy rozluźniających się, płynnych gruntów. Co ciekawe, metodę tę stosuje się bardzo często również pod istniejącymi konstrukcjami, gdyż kolumny nie wymagają połączenia z fundamentami. Dzięki niej można między innymi ograniczyć osiadanie budynku oraz zwiększyć jego nośność.

Iniekcja rozpychająca – komu zlecić?

Szukając odpowiedniej firmy, która wykona prace związane ze wzmacnianiem i zagęszczaniem gruntu, warto zdecydować się na usługi Menard. Przed przystąpieniem do czynności pracownicy ustalają parametry technologiczne, takie jak na przykład stosunek objętościowy poszczególnych składników iniektu, a także określają maksymalne ciśnienie wtłaczania pasty. Na bieżąco monitorują też objętość wtłaczanego iniektu.

Iniekcja rozpychająca jest metodą, dzięki której można zagęścić niespoiste grunty. Wykorzystuje się ją w przypadku niekontrolowanych nasypów lub też krasowych, płynnych gruntów. Świetnie sprawdza się także do zwiększenia stabilizacji gruntów pod budynkami już istniejącymi. Iniekt wtłacza się również w grunt do polepszenia parametrów nośności lub też w celu ograniczenia procesu osiadania budynku. Aby mieć pewność, że prace zostaną wykonane na wysokim poziomie, a także rzetelnie, warto skorzystać z usług sprawdzonej firmy. Szczególnie polecamy usługi Menard.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*