Zgodnie z obowiązującymi przepisami budynki o wysokości dwóch pięter i wyższe powinno się wyposażyć w wyłazy dachowe. Wyłaz na dach musi więc pojawić się m.in. w piętrowym domku, w którym zaplanowane jest poddasze nieużytkowe. Na co warto zwrócić uwagę, kupując wyłaz dachowy i o czym trzeba pamiętać przy jego montażu?

Czym jest wyłaz dachowy i do czego służy?

Wyłaz dachowy to proste okno dachowe do pomieszczeń nieogrzewanych. Wyłaz dachowy pozwala doświetlić pomieszczenia znajdujące się na poddaszu, a także daje możliwość dodatkowej wentylacji poddasza. Wyłazy dachowe są wymagane w budynkach wielokondygnacyjnych, ale można je również montować w dachach niższych obiektów nieużytkowych, by zapewnić w zlokalizowanych w nich pomieszczeniach skuteczny przepływ powietrza oraz dopływ naturalnego światła. Wyłaz na dach sprawdzi się więc w każdym nieogrzewanym pomieszczeniu zaaranżowanym na poddaszu, np. w suszarni, ale też w garażu, w magazynku czy w innych pomieszczeniach gospodarczych urządzonych w jednokondygnacyjnych budynkach. 

Dodatkową funkcją wyłazu jest umożliwienie wejścia na dach wyłącznie dla osób do tego uprawnionych jak np. kominiarz, monter instalacji antenowych czy dekarz. 

wyłazy dachowe jak wybrać

Gdzie zamontować wyłaz dachowy?

Przed zakupem wyłazu na dach warto zastanowić się nad wyborem miejsca, w którym zostanie on zamontowany. Wyłaz dachowy otwierany na bok może być zamontowany w bliskiej odległości od komina, pod warunkiem, że przed montażem odpowiednio dobierzemy stronę na którą ma się otwierać skrzydło wyłazu, aby przykładowo komin nie blokował dostępu do wyjścia. Montaż wyłazu dachowego dobrze jest zaplanować między krokwiami dachu i pamiętać o tym przy doborze jego rozmiaru. Jeśli wyłaz dachowy zmieści się między krokwiami i nie trzeba będzie stosować tzw. wymianu, prace instalatorskie będą prostsze i mniej czasochłonne. Wymiary wyłazu dachowego zdecydują też m.in. o tym, ile światła będzie docierało do pomieszczenia. W pomieszczeniach nieogrzewanych w doborze wyłazu nie obowiązuje zasada, że jeden metr kwadratowy przeszklenia musi doświetlić 8-10 metrów kwadratowych powierzchni. Z tego powodu wyłaz dachowy pełni rolę dodatkowego doświetlenia, wentylacji i drogi dostępu do dachu. 

Jak dobrać odpowiedni wyłaz dachowy?

Rozmiar wyłazu dachowego należy przede wszystkim dopasować pod kątem jego przeznaczenia. Jeśli w momencie użytkowania budynku większość elementów dachu jest już zamontowana wystarczy mniejszy lub średni. Jeśli jednak mamy zamiar instalować np. anteny i podobne wielkogabarytowe wyposażenie, wtedy powinniśmy pomyśleć o wyłazie w większym rozmiarze. Ważny jest też wygodny i dostosowany do potrzeb użytkowników sposób otwierania wyłazu. Niezależnie, czy wybór padnie na wyłaz dachowy otwierany do góry, czy na bok, dobrze by był on wyposażony w ograniczniki zapobiegające przypadkowemu zatrzaśnięciu jego skrzydła. Najważniejsze jednak w przypadku wyłazu na dach są: jego trwałość, odporność na czynniki środowiskowe (opady, wiatr, obciążenie śniegiem itp.) i jakość wykonania i poprawny montaż. To one zdecydują, o tym, jak długo wyłaz dachowy będzie dobrze służył i czy będzie spełniał swoje zadania. Warto więc zdecydować się na wybór rozwiązań sprawdzonych. Wyłazy dachowe w różnych wariantach i rozmiarach wytwarza Dakea, renomowana firma produkująca nowoczesne okna dachowe do różnych pomieszczeń. Dakea ma w swojej ofercie również wykonane z wysokiej jakości materiałów wyłazy dachowe o różnych konstrukcjach, które w zestawie mają od razu zintegrowany kołnierz paroprzepuszczalny. Zakup takiego zestawu znacznie przyspieszy i ułatwi montaż wyłazu, a dzięki kołnierzowi dach zachowa swoją szczelność.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*