Każdy element instalacji elektrycznej odgrywa bardzo ważną rolę w systemie dostarczania prądu użytkownikom. Jednym z najistotniejszych elementów tego typu instalacji jest puszka elektryczna łączeniowa. Tego rodzaju komponenty zazwyczaj montuje się natynkowo lub podtynkowo. Który sposób jest lepszy? Jak przytwierdzić puszkę elektryczną, aby należycie spełniała swoje zadanie?

Puszki elektryczne – co to takiego?

Puszka elektryczna mała lub duża jest zaliczana do kategorii osprzętu instalacyjnego stosowanego powszechnie w budynkach mieszkalnych oraz obiektach użyteczności publicznej. Tego typu akcesoria zwykle mają postać specjalnych pojemników przeznaczonych do przymocowania na ścianie. Ich głównym zadaniem jest ochrona znajdujących się w ścianie przewodów elektrycznych przed czynnikami zewnętrznymi. Pozwalają także na bezpieczne i estetyczne przeprowadzenie kabli elektrycznych wewnątrz domu lub innego obiektu budowlanego. Właściwie dobrana puszka elektryczna połączeniowa ułatwia także montaż innych elementów instalacji, na przykład gniazdek, włączników światła itp. Odnosi się to zarówno do modeli natynkowych, jak i podtynkowych.

Natynkowe puszki elektryczne połączeniowe – co warto o nich wiedzieć?

Dostępne w takich sklepach jak BERGE puszki elektryczne natynkowe to artykuły przeznaczone do montażu bezpośrednio na ścianie. Modele te są doskonale widoczne dla przebywających w pomieszczeniu osób. Taka opcja z reguły znajduje zastosowanie w takich miejscach, gdzie względy estetyczne mają mniejsze znaczenie. Wysokiej jakości puszka elektryczna hermetyczna zapewnia kablom elektrycznym doskonałą ochronę przed uszkodzeniem i zanieczyszczeniem. Wyróżnia ją także łatwość montażu. W przypadku tego typu akcesoriów nie występuje bowiem konieczność wiercenia otworów w ścianie w celu przytwierdzenia danego produktu do muru.

Ponadto natynkowa puszka elektryczna mała i duża zapewnia użytkownikom i elektrykom łatwy dostęp do instalacji elektrycznej. Dzięki temu w razie potrzeby można bez problemu przeprowadzić proces naprawy lub wymiany całej instalacji lub niektórych jej części.

Podtynkowa puszka elektryczna – czym się odznacza?

Puszka elektryczna przeznaczona do montażu podtynkowego stanowi znakomitą alternatywę dla modeli natynkowych. Tego rodzaju artykuły umieszcza się w ścianie, pod grubą warstwą tynku. Zwykle wyróżnia się dwa jej warianty – płytki oraz głęboki. Płaskie modele znajdują zastosowanie głównie w przypadku cienkich ścian. Głębokie natomiast okazują się niezastąpione wówczas, gdy pojawia się konieczność zainstalowania większej liczby kabli i innych elementów osprzętu.

Podtynkowe puszki elektryczne cieszą się dużą popularnością wśród właścicieli domów i mieszkań. Tego typu wyroby bowiem są zupełnie niewidoczne. Nie tylko zatem doskonale zabezpieczają znajdujące się w nich przewody przed brudem, kurzem i wilgocią, ale także same nie zaburzają estetyki pomieszczenia. Modele podtynkowe z reguły montuje się w trakcie budowy bądź remontu domu. Ich instalacja wiąże się bowiem z koniecznością wykonania kucia ścian. Ich uniwersalność sprawia jednak, że sprawdzają się w przypadku większości ścian.

Jak wybrać najlepszą puszkę elektryczną?

Trudno odpowiedzieć jednoznacznie na pytanie o to, która puszka elektryczna – natynkowa czy podtynkowa – jest lepsza. Wszystko zależy bowiem od indywidualnych potrzeb i preferencji użytkownika. Większość właścicieli prywatnych budynków mieszkalnych decyduje się na puszki elektroinstalacyjne umieszczane pod tynkiem. Z kolei takie artykuły jak puszka natynkowa czy rozeta elektryczna są chętnie wybierane przez właścicieli firm i hal produkcyjnych oraz magazynowych.

Sposób montażu nie jest zresztą jedynym kryterium doboru właściwych puszek elektrycznych. W tym przypadku istotne znaczenie ma bowiem także m.in. materiał wykonania danego modelu. Dobrze jest na przykład postawić na modele o powierzchni pokrytej warstwą włókna węglowego. Odznaczają się one bowiem trwałością i odpornością na uszkodzenia mechaniczne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*