Wiertarki udarowe znajdują zarówno zastosowanie w profesjonalnych warsztatach majsterkowiczów oraz domach, gdzie rzadko kiedy są remonty. Wiertarka udarowa jest bardzo przydatnym narzędziem i sprawdzi się niemal w każdych warunkach.

Garść podstawowych informacji

Jest to rodzaj wiertarki, który wyróżnia się zastosowaniem mechanizmu udarowego. Na skutek jego działania powstaje siła umożliwiająca skuteczne i szybkie wywiercenie dużych otworów w materiałach o dużym stopniu twardości. Takie urządzenie pracuje, dzięki zasilaniu o napięciu 230 V. Na dzień dzisiejszy odchodzi się od kabla. Takie modele bezprzewodowe to praktyczne rozwiązanie umożliwiające dotarcie do nawet najciężej dostępnych powierzchni. W takich wariantach za zasilanie odpowiada akumulator.

Jedną z największych przewag wiertarki udarowej, nad zwykłą jest jej zdolność do wiercenia w powłokach, które są bardzo twarde. Przykładem może być stal albo drewno. Istnieją także dedykowane modele wiertarek udarowych, które sprawdzą się w cięższych zadaniach, z twardszymi materiałami. Powołując się na przykład z życia wzięty zwykła wiertarka nie wywierci dziury w ścianie, w domu. Potrzebna będzie do tego wiertarka udarowa, która sukcesywnie poradzi sobie z tym zadaniem.

Czym jest udar wiertarki?

Jest to system, który najprościej mówiąc odpowiada za wytwarzanie wibracji. Korzysta z niego młot udarowy, wiertarka udarowa i inne elektronarzędzia. Umożliwiają one zwielokrotnienie mocy. Zwykło się wyróżnić trzy podstawowe rodzaje udarów:

  • udar uzyskiwany za pomocą metody hydraulicznej– jest to najsilniejszy system
  • udar pneumatyczny lub elektropneumatyczny- ten system jest nieco słabszy od swojego poprzednika. Można znaleźć go w wiertarkach SDS
  • Udar mechaniczny- o jego funkcjonowanie opiera się działanie wiertarki udarowej. Polega on na obracaniu się zębatek w przeciwne strony. W tym przypadku wyróżnia się też modele stosujące mechanizmy ślimakowe, gdzie wykonywany ruch jest posuwisto- zwrotny.

Wiertarki, które działają w zaciszu domowym zwykle osiągają do 48 000 udarów na minutę. Im większa jest częstotliwość udarów, tym mniejsza jest ich moc. Przy wykorzystywaniu wiertarki udarowej w pracach remontowych, gdzie jest wiele materiałów należy modulować jej pracę, w zależności od surowca.

Sposób działania

Wiercenie wiertarki udarowej polega na zastosowaniu specjalnych wierteł. Posiadają one specjalne końcówki, które charakteryzuje niezwykła trwałość mechaniczna. Zwykle do ich produktcji używa się materiału z węglików metali takich jak wolfram. Czasem również wykorzystuje się metody metalurgii proszkowej, aby wytworzyć jeszcze trwalsze produkty.

Bezpośrednio przekłada się to na wielokrotną możliwość wykorzystania pojedynczego ostrza. Należy jednak pamiętać, że każda praca remontowa lub inna powinna przebiegać po zoptymalizowaniu działania wiertarki udarowej. Każdy materiał wymaga nieco innej modulacji (innego biegu).

Wiertarki udarowe to produkty, które sprawdzają się niemal w każdych warunkach. Wbrew powszechnemu przeświadczeniu nie muszą służyć do zaawansowanych prac budowlanych. Sprawdzają się w takich prostych misjach, jak stworzenie kilku otworów w ścianie kuchennej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*