Ekogroszek jest jednym z najczęściej stosowanych typów węgla opałowego – to ziarna o wielkości mniej więcej 25 mm, często pozyskiwane jako podziarnie przy produkcji orzecha. Jest kilka cech, które wyróżniają ekogroszek na tle innych gatunków węgla opałowego, ale nie tylko one decydują o popularności tego paliwa.

Najważniejsza jest wygoda

Czynnikiem, który w dużej mierze wpłynął na popularność ekogroszku, jest fakt, że opał tego typu sprzedawany jest najczęściej w workach. Trzeba wiedzieć, że ekogroszek workowany jest najwygodniejszym rozwiązaniem dla posiadaczy kotłów z podajnikami zasypowymi. Pozwala zachować czystość i porządek oraz w oczywisty sposób ułatwia napełnienie podajnika ilością węgla odpowiednią do obranej strategii grzewczej. Upowszechnienie się podajników automatycznych i sterowanych z pewnością stało się jedną z przyczyn, które sprawiły, że wzrosło zapotrzebowanie na ekogroszek. Możliwość zakupu praktycznie dowolnej ilości ze względu na niewielką pojemność worków pozwala z kolei optymalnie wykorzystać budżet – bez względu na to, czy jest on duży, czy bardzo ograniczony.

Paliwo wysokiej jakości

W przypadku ekogroszku dobrej jakości producenci dbają o to, żeby był on bardzo dobrze oczyszczony, a produkty klasy premium wyrabia się z węgla o wysokiej czystości. To będzie oznaczało, że ekogroszek nie będzie pozostawiał wiele popiołu, bardzo często także zawartość siarki będzie niska. Jest to oczywiście w pewnym stopniu zmienne, bo sam proces obróbki może w większym lub mniejszym stopniu oczyszczać węgiel, ale to tylko argument za tym, żeby stawiać na ekogroszek dobrej marki.

Trzeba jednak podkreślić, że w związku z dużym zapotrzebowaniem na ekogroszek, na rynek trafiają też produkty niespełniające nawet najbardziej liberalnych norm, ale wciąż – stawiając na pakowany ekogroszek od sprawdzonych dostawców, można mieć pewność utrzymania odpowiedniej jakości.

Ekogroszek: czy jest eko?

Część inwestorów zmieniła stare piece na kotły na ekogroszek, uważając, że jest to paliwo czystsze. O ile oczywiście ze spalaniem węgla wiążą się pewne znane problemy środowiskowe, to warto podkreślić, że ekogroszek pośrednio – w związku z rozwojem oferty kotłów z podajnikami – faktycznie pozwala na pewną poprawę jakości powietrza, bo sterowane podajniki pozwalają po prostu ograniczyć zużycie paliwa i grzać tylko wtedy, kiedy to konieczne. Ma to także aspekt ekonomiczny, którego znaczenie dziś jest tak wyraźne, jak chyba nigdy wcześniej – można zużywać mniej paliwa, nie tracąc komfortu, jeśli po prostu odpowiednio zaprogramuje się pracę kotła. Jest więc i trochę czyściej, i wyraźnie taniej, a przy tym nadal wygodnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*