Kiedy do urlopu jeszcze daleko, słońce praży niemiłosiernie, a Ty większość czasu spędzasz w domu, bo np. pracujesz zdalnie, marzysz jedynie o tym, by temperatura w mieszkaniu trochę spadła. Co możesz zrobić, żeby dom nie przypominał sauny? Jak ochłodzić mieszkanie latem? Odpowiedź w dzisiejszym artykule.
Jak ochłodzić mieszkanie latem
Pierwsza myśl to oczywiście klimatyzacja, ale przecież nie każdy z nas ją posiada. Jakie są zatem alternatywne rozwiązania? Co działa, a czego lepiej unikać? Sprawdziliśmy i oto nasze wnioski.
Otwarte okna tylko wieczorem
Kiedy jest upał, wiele osób instynktownie otwiera okno, bo wydaje im się, że w mieszkaniu zrobi się chłodniej. Nic bardziej mylnego. Otwierając okno, gdy jest gorąco, wpuścisz jedynie ciepłe powietrze z zewnątrz i uzyskasz odwrotny efekt. Dlatego lepiej otworzyć balkon i wszystkie okna, wieczorem, gdy temperatura już spadnie i pozostawić je na całą noc. Dzięki temu w mieszkaniu zdąży się wychłodzić. Pamiętaj jednak, by wczesnym rankiem wszystko dokładnie zamknąć i nie otwierać aż do wieczora, inaczej znów zrobi się gorąco.
Opuszczenie rolet
Jeśli zależy Ci, aby w mieszkaniu było chłodno w czasie upałów, koniecznie zamontuj rolety. inaczej słońce nagrzeje szyby, a w końcu — całe pomieszczenie.. Co więcej, jeśli pracujesz w domu, bez odpowiednich rolet home office zamieni się w koszmar.
Wentylator
Tańszą alternatywą dla profesjonalnej i drogiej wentylacji jest najzwyklejszy wiatrak. Chociaż niektórzy sądzą, że tego typu sprzęt tylko kotłuje ciepłe powietrze, naszym zdaniem przyjemny chłodny wietrzyk w upalne dni to coś wspaniałego. Ponadto, w pokoju, w którym się znajduje od razu robi się chłodniej. Chociaż wentylator nie jest idealny, bo działa tylko w pomieszczeniu, w którym się znajduje, a w pozostałych miejscach nadal panuje ukrop.
Folia przeciwsłoneczna na okno
Nie myl folii przeciwsłonecznej z prowizorycznym rozwiązaniem, jakim jest na przykład folia aluminiowa. W przeciwieństwie do niej, folia przeciwsłoneczna faktycznie spełnia swoje zadanie. Na rynku są dostępne folie zewnętrzne i wewnętrzne, a każda z nich jest przezroczysta. Lepiej jednak sprawdzi się folia zewnętrzna, ponieważ odbija promieni słoneczne z większą skutecznością. Taki wybór będzie Cię jednak kosztować drożej niż folia przeciwsłoneczna przeznaczona do montażu wewnętrznego – sprawdź ubezpieczenie mieszkania.
Biała gruba tkanina
To metoda, którą stosowały nasze babcie, a może i prababcie. Kiedy nie słyszano jeszcze o czymś takim jak klimatyzacja, wieszano na okna grubą, białą tkaninę, którą wcześniej zmoczono. Najlepiej gdy taka zasłona będzie wykonana z bawełny i zostanie zawieszona po zewnętrznej stronie okna. Minus jest taki, że nie będzie można otworzyć okiennicy, ale jak już wspominaliśmy, w upał to i tak nie najlepszy pomysł.
Jak ochłodzić mieszkanie latem — podsumowane
Szukasz bardziej nowoczesnych metod? Możesz zainwestować w wentylację sufitową, nazywaną też chłodzeniem sufitowym Jednak jest to dość spore przedsięwzięcie, które czasem może wymagać nawet niewielkiego remontu. Jeśli jednak chcesz zainwestować w swoje cztery kąty, warto je dodatkowo zabezpieczyć, wykupując np. ubezpieczenie mieszkania.