Stary kaloryfer nie zawsze wymaga wymiany. Często wystarczy przeprowadzić malowanie grzejnika, aby ponownie nadać mu estetycznego wyglądu. Możemy to wykonać samodzielnie, ale trzeba zachować odpowiednią kolejność działań. W artykule podpowiemy, co one obejmują.
Renowacja grzejnika – etap pierwszy, czyli przygotowanie podłoża
Jeśli zastanawiamy się, jak pomalować grzejnik, musimy pamiętać nie tylko o doborze odpowiedniej farby, takiej jak gruntoemalia wodorozcieńczalna, ale również o wykonaniu czynności przygotowawczych. Dzięki nim zapobiegniemy łuszczeniu powłoki – bez odpowiedniego zabezpieczenia podłoża może do tego dojść już po jednym sezonie grzewczym.
Krok 1 – wyłączenie grzejnika
Aby nanieść farbę, kaloryfer musi być zimny. W przeciwnym wypadku emalia nie będzie trwała. Malowanie grzejnika stalowego czy aluminiowego najlepiej wykonać poza sezonem grzewczym. Jeśli nie jest to możliwe, kaloryfer trzeba wyłączyć na kilka godzin przed rozpoczęciem pracy i upewnić się, że całkowicie ostygł.
Jeśli interesuje nas malowanie grzejnika żeliwnego, pożądane jest zdjęcie go ze ściany, dzięki czemu dotrzemy w zakamarki pomiędzy żeberkami. Taka czynność nierzadko jednak wymaga zatrudnienia specjalisty, który zadba na przykład o zakręcenie zaworów. Zamiast tego można wykorzystać zakrzywiony pędzel kaloryferowy.
Krok 2 – zabezpieczenie ściany
Aby zapobiec przypadkowemu pomalowaniu ściany, należy okleić powierzchnię wokół kaloryfera taśmą malarską. W tym celu można posłużyć się niebieską opaską, która nie niszczy podłoża i gwarantuje dobrą przyczepność przez długi czas.
Jeśli zależy nam na tym, aby nie pobrudzić podłogi, warto rozłożyć na niej folię ochronną. Dobrym rozwiązaniem jest produkt na bazie polietylenu (PE), który służy do zabezpieczenia wrażliwych powierzchni, takich jak drewno czy ceramika.
Krok 3 – czyszczenie kaloryfera
Jeśli wykonujemy malowanie grzejnika aluminiowego czy żeliwnego, musimy pamiętać o usunięciu z jego powierzchni wszelkich zabrudzeń. W tym celu kolejno:
- likwidujemy stare, łuszczące się powłoki malarskie, do czego najlepiej wykorzystać drucianą szczotkę – jeśli powłoka jest w dobrym stanie, możemy ją zmatowić za pomocą drobnoziarnistego bloczka ściernego,
- odpylamy kaloryfer przy wykorzystaniu wilgotnej, bawełnianej szmatki.
Następnie myjemy grzejnik, aby usunąć z niego uporczywe zabrudzenia czy zacieki. Warto ponadto go odtłuścić, dzięki czemu emalia będzie lepiej przylegać do powierzchni. Możemy do tego wykorzystać płyn do mycia naczyń.
Malowanie starego grzejnika – etap drugi, a więc nałożenie farby
Po przygotowaniu podłoża możemy przejść do malowania grzejnika. Pamiętajmy, aby skorzystać z odpowiedniej emalii, czyli takiej, która jest odporna na wysokie temperatury i którą można nanieść na odpowiednie podłoże. Odpowiednim asortymentem dysponuje firma Polifarb-Łódź. Ponadto należy wykorzystać pędzel z płaskim trzonkiem, a w przypadku, gdy wykonujemy malowanie grzejnika aluminiowego czy stalowego, przyda się wałek.
Krok 4 – próbne malowanie grzejnika
Jeśli nie usunęliśmy w całości starej powłoki malarskiej, warto sprawdzić, czy farba będzie do niej dobrze przylegać. W tym celu można nanieść emalię w kilka miejsc grzejnika. Gdy efekt nie jest zadowalający, trzeba zeszlifować starą warstwę.
Krok 5 – właściwe malowanie grzejnika drabinkowego czy żeliwnego
Emalię należy nanosić swobodnymi ruchami, zaczynając od przodu kaloryfera. Jeśli na powierzchni grzejnika występują nierówności, warto pokryć je w pierwszej kolejności – dzięki temu wyrównamy zagłębienia. Po wyschnięciu, co zwykle trwa około 4 godzin, możemy nałożyć właściwą warstwę, równomiernie rozprowadzając ją po całej powierzchni. Farbę warto zaaplikować 2 razy, choć w przypadku, gdy wykonujemy malowanie grzejnika stalowego, trzeba pamiętać, że im mniej warstw, tym lepsze przewodnictwo cieplne.
Krok 6 – utwardzenie powłoki malarskiej
Aby nowa powłoka malarska stała się odpowiednio wytrzymała, musi dokładnie wyschnąć. Czas, po którym można włączyć grzejnik, to zwykle 24-48 godzin. Pamiętajmy, aby regularnie wietrzyć pomieszczenie, w którym znajduje się pomalowany grzejnik.
Malowanie grzejnika nie jest skomplikowaną czynnością i możemy je wykonać samodzielnie. Trzeba jednak pamiętać o odpowiedniej kolejności działań, w czym duże znaczenie ma przygotowanie podłoża. Należy ponadto dobrać prawidłową farbę oraz pędzel.