Nieodłącznym elementem ogrodzenia jest furtka, która umożliwia wejście na teren posesji. W wielu przypadkach stosuje się również większe bramy wjazdowe dla samochodów. Do zabezpieczenia bram i furtek wykorzystuje się różnorodne mechanizmy zamykające. Ich podstawową wersją są mechaniczne zamki do furtki lub bramy na klucz. W ostatnich latach rosnącą popularnością cieszą się zamki elektromagnetyczne zintegrowane z domofonem lub wideofonem, otwierane zdalnie bez potrzeby używania klucza.
Mechaniczne zamki do furtki
Otwieranie i zamykanie furtki przy pomocy standardowego klucza to podstawowy sposób na zabezpieczenie terenu posesji i umożliwienie wejścia na jej teren osobom niepożądanym. Mechaniczne zamki do furtki lub bramy dostępne są w wielu wersjach. W sprzedaży znaleźć można mechaniczne zamki wpuszczane i nawierzchniowe. Wiele z nich działa na zasadzie samozatrzasku, co oznacza, że przy zamykaniu nie trzeba korzystać z klucza. Jest on potrzebny jedynie do otwarcia furtki. Co warte podkreślenia, mechaniczny zamek do bramki, ze względu na miejsce montażu, zawsze powinien być wykonany z materiału odpornego na korozję, najlepiej ze stali nierdzewnej. Dzięki temu nie będzie mu straszna wilgoć i jego metalowe elementy nie będą rdzewiały. Ponadto warto wybierać profesjonalne zamki z atestem, które można otworzyć tylko przy pomocy dedykowanego klucza.
Zamki elektromagnetyczne
W sprzedaży obok standardowych, mechanicznych zamków z wkładką na klucz, znaleźć można również nowocześniejsze konstrukcje przeznaczone do integracji z systemem zdalnego otwierania. Elektromagnetyczne zamki do furtki zapewniają możliwość obsługi furtki bez konieczności jej ręcznego otwierania. Zintegrowany z domofonem lub wideofonem zamek od bramki, za pomocą impulsu elektrycznego zwalnia rygiel i tym samym pozwala wejść na teren posesji. Zamki elektromagnetyczne mogą być obsługiwane zarówno przez domofon, jak i z poziomu panelu elektronicznego po wpisaniu odpowiedniego kodu. To rozwiązanie niezwykle wygodne, zwłaszcza w przypadku furtek prowadzących na teren wspólnej posesji użytkowanej przez wiele osób, często stosowane przez firmy, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe.
Niezależnie od rodzaju wybranego zamka do furtki lub bramy, zawsze warto inwestować w produkt z atestem, wykonany z odpowiedniego materiału, który gwarantuje wysoki poziom bezpieczeństwa użytkowania, jest estetyczny i trwały, niepodatny na działanie czynników atmosferycznych. Najlepszym wyborem są zamki wykonane ze stali nierdzewnej, które nie korodują pod wpływem wilgoci.