Sprzedaż odziedziczonego mieszkania wygląda podobnie co w przypadku mieszkania nieodziedziczonego. Jednakże, aby to zrobić, należy dopełnić wszystkich formalności, które nie są zbyt proste do zrealizowania. Jakie dokumenty są potrzebne do sprzedaży odziedziczonego mieszkania? Gdzie możesz uzyskać akt uprawniający do zarządzania nieruchomością? Jak wygląda kwestia podatków? Do kogo możesz się zgłosić po pomoc w dopełnieniu formalności? W poniższym artykule są zawarte wszystkie informacje, które w pełni odpowiadają na postawione pytania.

Mieszkanie ze spadku – formalności

Sprzedaż mieszkania ze spadku musi być poprzedzona odpowiednimi krokami. Po pierwsze, sprzedając mieszkanie w każdym przypadku należy, posiadać akt nabycia nieruchomości, który uprawnia nas do rozporządzania nieruchomością. Jest to bardzo ważny krok i można go zrealizować na dwa sposoby:

  • na drodze sądowej,
  • od notariusza.

Droga sądowa jest dużo trudniejsza niż pozyskanie aktu od notariusza. Dlaczego? Sąd każdorazowo podchodzi do takich spraw bardzo ściśle i musi wykluczyć wszystkie niezgodności, które mogły wystąpić w dokumentach. W dodatku cały szereg rozpraw, które najprawdopodobniej się odbędą, mogą rozłożyć się na kilka lat do przodu. Cała sytuacja prowadzi do cyklicznego ponoszenia kosztów, przez spadkobierców takie jak czynsz.

Akt nabycia nieruchomości można również otrzymać od notariusza, co jest dużo sprawniejszym procesem niż powyższy. Spadkobiercy w tym przypadku muszą zebrać się u notariusza (nawet Ci, którzy odziedziczają mieszkanie wedle ustawy) co ma na celu zapobiegnięcie późniejszym potencjalnym podważaniom spadku.

Sprzedaż odziedziczonego mieszkania – o czym warto wiedzieć?

Mówiąc o sprzedaży odziedziczonego mieszkania, warto zacząć od podatku od spadku. Nie muszą go płacić osoby, które są najbliższą rodziną osoby zmarłej. Jest to bardzo ważna kwestia, która jest brana pod uwagę podczas procesu sprzedaży (należy dostarczyć zaświadczenie z Urzędu Skarbowego). Zupełnie inną sprawą jest podatek od sprzedaży mieszkania ze spadku. Ustawowo, aby go nie płacić spadkobiercy, muszą odczekać ze sprzedażą 5 lat od daty otrzymania spadku.

Jednakże istnieje również inna droga. Uzyskany dochód w przypadku wszystkich spadkobiorców musi być przeznaczony na własne cele mieszkaniowe w ciągu 2 lat od końca roku podatkowego w którym sprzedano mieszkanie – spłacenie kredytu, remont mieszkania, budowa domu itp. Należy pamiętać, że w przypadku drugiego rozwiązania, odpowiednie organy sprawdzą, na co spadkobiercy przeznaczyli dochód z odziedziczonego mieszkania.

Jak widać, wszystkie formalności związane ze sprzedażą mieszkania ze spadku są bardzo skomplikowane, dlatego warto zgłosić się do profesjonalistów z Value Properties, którzy profesjonalnie zajmują się wszelkimi formalnościami związanymi ze sprzedażą i kupnem mieszkań.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*