W naszych czasach coraz ważniejsze staje się możliwie najtańsze i ekologiczne pozyskiwanie energii – służą temu na przykład panele fotowoltaiczne. Z kolei efektywnemu i gwarantującemu komfort gospodarowaniu energią sprzyja system inteligentnego domu (Smart Home) – automatyka domowa. Oba te rozwiązania łączy system HEMS. Warto zwrócić na niego uwagę.
Dzięki fotowoltaice możemy obniżyć koszta energii elektrycznej (czyli zmniejszyć rachunki za prąd), zwiększając stopień naszego uniezależnienia od jej dostawcy oraz przykładając rękę do walki o czyste powietrze. Z kolei Smart Home to system zdalnego zarządzania urządzeniami elektrycznymi w domu i jego otoczeniu oraz domową elektroniką za pomocą komputera, tableta lub smartfona podłączonych do internetu. Sprawia on, że z poszczególnych urządzeń korzystamy w najbardziej ekonomiczny, wydajny oraz dostosowany do naszych potrzeb sposób. Dotyczy to nie tylko sprzętów we wnętrzu naszego domu, ale też zarządzania ogrodem, systemami alarmowymi czy bramą wjazdową.
Jeżeli zależy nam na jak najbardziej ekonomicznym i ekologicznym wykorzystaniu zarówno instalacji fotowoltaicznej, jak też automatyki domowej i systemu Smart Home, warto zainteresować się HEMS.
Co to jest HEMS?
Najprościej rzecz ujmując, HEMS to fotowoltaika w inteligentnym domu (Smart Home). Rozwiązanie to pozwala maksymalnie wykorzystać zalety paneli fotowoltaicznych i automatyki domowej, ogrodowej, alarmowej, itd. Dzięki temu wygenerować można oszczędności, a zarazem cieszyć się jeszcze większym komfortem i wygodą życia. A ta dlatego, że system ten pozwoli nam nie tylko włączyć ulubioną muzykę czy zaparzyć kawę bez wstawania z łóżka, uruchamiać światła podczas naszej nieobecności, by zmylić potencjalnych złodziei czy w racjonalny oraz efektywny sposób sterować ogrzewaniem i klimatyzacją, ale też wygenerować jeszcze większe oszczędności, niż przy panelach fotowoltaicznych bez automatyki domowej.
Co zyskujemy dzięki HEMS?
Nadwyżki energii elektrycznej pozyskiwanej z paneli fotowoltaicznych oddajemy do sieci, skąd je później odbieramy, ale z pewnym ubytkiem. HEMS minimalizuje te „straty” w ten sposób, że wykrywa nadwyżki energii i wykorzystuje je do maksimum. Można tak zaprogramować inteligentny dom, inteligentny ogród, inteligentne ogrzewanie i klimatyzację, inteligentne oświetlenie, automatyczną bramę wjazdową, automatyczne rolety, monitoring, itd., by w maksymalnie wydajny, a zarazem korzystny wygodny dla nas sposób korzystały z nadwyżek energii. Przykładowo, zapełniona zmywarka do naczyń albo pralka uruchomi się wówczas, gdy system wykryje taką nadwyżkę – wówczas mycie naczyń i pranie stają się tańsze oraz bardziej ekologiczne. Na tej amej zasadzie odbywa się też automatyczna kontrola zużycia światła, sterowania klimatyzacją i ogrzewaniem, działania urządzeń ogrodowych, itd.
Mówiąc krótko, HEMS czyni funkcjonowanie automatyki domowej i automatyki budynkowej jeszcze wydajniejszym i tańszym. Zyskujemy za jego sprawą zaoszczędzone pieniądze oraz wygodę.
Ile kosztuje HEMS?
Cena HEMS zawiera w sobie koszta instalacji paneli fotowoltaicznych oraz systemu Smart Home. Ten drugi może być tańszy lub droższy, w zależności od projektu (ilość instalacji, urządzenia podłączone do sieci, wybór funkcjonalności), wielkości i rodzaju budynku, itd. Dolna granica cenowa instalacji automatyki budynkowej waha się od kilku do kilkunastu tysięcy złotych za dom wolnostojący lub mieszkanie. Górnej granicy w zasadzie nie ma, szczególnie w przypadku ogromnych inwestycji o charakterze komercyjnym, takich jak system BMS w biurowcach czy centrach handlowych.
Opracowanie: Adam Magdoń