Praca zawodowa pochłania znaczną część czasu w ciągu dnia. Jeśli w dodatku siedziba firmy znajduje się w sporej odległości od miejsca zamieszkania, dochodzą do tego jeszcze dojazdy. Samochodem – stanie w korkach, bez auta – wyczekiwanie na pojazdy komunikacji miejskiej. Czas poświęcany na dotarcie do miejsca pracy mógłby być wykorzystany bardziej efektywnie i z pożytkiem dla domowego budżetu. Dobrym rozwiązaniem jest wykonywanie swojej pracy w domu, przynosi to również wiele innych korzyści. Jak je osiągnąć?
Jednoosobowa działalność gospodarcza
Osoby prowadzące firmę samodzielnie, z powodzeniem mogą urządzić swoje biuro w domu. Tak jest w przypadku adwokatów, radców prawnych, kreatorów materiałów reklamowych, artystów tworzących grafikę użytkową, a nawet księgowych. Jest to korzystne ze względu na koszty wynajmu lokalu na biuro, które są na ogół wysokie, więc pomniejszają dochód z działalności. Dochodzą też opłaty za media – prąd, internet itp. Codzienne dojazdy wiążą się z wydatkami na paliwo lub bilety. Mając biuro w domu, oszczędza się więc spore kwoty. Posiadanie biura w domu jest opłacalne zarówno ze względów finansowych, jak też z uwagi na organizację pracy. Można w szczególnych przypadkach nie trzymać się sztywno wyznaczonych godzin przyjęć, co jest wygodą zarówno dla klientów, jak też dla prowadzącego firmę.
Jak urządzić biuro w domu
Pomieszczenie biurowe przeznaczone na na działalność związaną z przyjmowaniem klientów musi spełniać szereg określonych warunków. Przede wszystkim nie może jednocześnie być wykorzystywane na cele mieszkalne. Powinno mieć osobne wejście – nie przez części prywatne. Najlepiej jeśli znajduje się na parterze, z łatwym dojściem dla osób starszych lub niepełnosprawnych. Nie bez znaczenia są też warunki akustyczne – dobieganie odgłosów z innych części mieszkania utrudnia prowadzenie rozmów. Problem ten może być rozwiązany przez zabezpieczenie drzwi materiałami dźwiękochłonnymi, to jednocześnie zapewnia poufność spotkań.
Aranżacja biura
Wnętrze biura powinno być urządzone estetycznie i funkcjonalnie. Jasne kolory ścian i mebli stwarzają optycznie wrażenie przestronności nawet w niewielkim pomieszczeniu. Dobre oświetlenie i ergonomiczne meble zapewniają komfort pracy. Na ogół podstawą umeblowania jest biurko. Powinno ono mieć blat umieszczony na wysokości odpowiedniej do wzrostu użytkownika. Do niego dobiera się krzesło – najlepiej obrotowy fotelik na kółkach. Umożliwia to dostęp do przedmiotów, które nie zawsze znajdują się w zasięgu ręki. Na biurku musi się znaleźć miejsce na komputer, a w pobliżu niego drukarkę z faksem. Potrzebne są też odpowiednie szafy, rozmieszcza się w nich półki na różnych wysokościach, aby pomieściły teczki na dokumenty, segregatory i pomocnicze książki z zakresu literatury fachowej. Przydaje się też szafka z zabezpieczeniem antywłamaniowym na poufne dokumenty, akta z danymi osobowymi, pieczątki. Swobodną rozmowę z klientami umożliwia dodatkowy stolik, można na nim w miarę potrzeby rozłożyć dokumenty, czy projekty.
Komfort i swoboda
Prowadzenie biura w domu to wielka wygoda. Aranżację pomieszczenia dostosowuje się do własnych potrzeb, unika się uciążliwości związanych z dojazdami i można dowolnie regulować swój czas pracy.