Stworzenie własnej galerii zdjęć na ścianie może wydawać się czymś banalnie prostym, jednak warto rozplanować sobie cały proces, aby wykonanie tego zadania faktycznie okazało się łatwe. Spontaniczny zryw dekoratorski bez żadnego przygotowania oraz minimum informacji, może okazać się wnętrzarskim fiaskiem. Odrobina planowania lub poradnik jak zrobić galerię zdjęć na ścianie „krok po kroku” powinny wystarczyć, by efekt końcowy cieszył oko.
Wybór ściany
Warto zacząć od wybrania odpowiedniego miejsca na swoją galerię zdjęć. Nie wystarczy by ściana była pusta. Należy przyjrzeć się także jej otoczeniu oraz natężeniu padającego na nią światła słonecznego. Zbyt duża ekspozycja na promienie słoneczne może przyczynić się do zniszczenia fotografii, natomiast zbyt dużo elementów dekoracyjnych dookoła będzie sprawiało, że przestrzeń wyda się chaotyczna. Po ustaleniu gdzie będzie mieściła się galeria zdjęć, należy zmierzyć obszar, który ma zostać zapełniony zdjęciami.
Wybór zdjęć
Po wyborze ściany czas na wybór fotografii, które będą stanowiły eksponaty domowej galerii. Zdjęcia mogą być autorstwa domowników lub innych fotografów, albo dowolnym połączeniem tych dwóch kategorii. Galeria może być tematyczna i zawierać jakiś motyw przewodni lub po prostu stanowić zbiór obrazów, które trafiają w gusta gospodarza domu czy pasują kolorystycznie do wystroju wnętrza.
Wybór ram
Na rynku istnieje wiele opcji obramowania, które można dopasować do wybranych zdjęć. Szeroka gama stylistyczna, kolorystyczna oraz przeróżne formaty sprawiają, że zdecydowanie się na konkretny rodzaj ramek bywa najdłuższym krokiem do celu, jakim jest własna galeria zdjęć na ścianie. Bezpiecznym wyborem są szklane antyramy, jeśli jednak twórca galerii szuka czegoś, co dodatkowo urozmaici przestrzeń na ścianie, może zainspirować się gotowymi, domowymi wystawami zdjęć. Są one ogólnodostępne w sieci. Można je znaleźć na blogach wnętrzarskich, w e-magazynach dotyczących designu czy na przeróżnych kontach w mediach społecznościowych.
Projekt galerii czyli rozmieszczenie i wizualizacja
Planowanie układu galerii to chyba najprzyjemniejsza część całego procesu. Nie obowiązują przy nim żadne zasady oprócz tej, która mówi, że galeria ma po prostu podobać się jej twórcy. Specjaliści radzą jednak wystrzegać się symetrii i nie komponować całości w kształt siatki geometrycznej. Wizualizację galerii można przygotować przy użyciu programu graficznego, do którego wgrane zostaną zdjęcia lub zaznaczone kształty odpowiedniej wielkości, odpowiadające (w skali) rozmiarom docelowych eksponatów. Można również użyć podłogi, na której poukładane zostaną w odpowiedni sposób ramki, albo dużego stołu, jeśli jego rozmiar odpowiada rozmiarowi galerii. Dobrą praktyką jest również wycięcie z brystolu kształtów tożsamych wszystkim ramom i przyklejeniu ich na ścianie. Dzięki temu można zobaczyć układ galerii w miejscu, w którym faktycznie zostanie umieszczona oraz zaznaczyć gdzie przytwierdzone zostanie mocowanie (gwóźdź, rzep, haczyk, itp.). Po ostatecznym zdecydowaniu się na konkretny układ ram, pozostaje już tylko przytwierdzenie ich do ściany.
1 komentarz
Taką galerię najlepiej zrobić w korytarzu lub przedpokoju.